Nejnovější zprávy: Tip na výlet do (v)nitrozemí Ostravy. Heřmanické rybníky a haldy V Moravskoslezském kraji je 320 nakažených, posledním bílým místem na mapě je Frenštát

Společnost

Koronavirus. Dopravní podnik Ostrava vydezinfikuje interiéry všech vozidel

Dopravní podnik Ostrava (DPO) v nejbližších dnech vydezinfikuje interiéry všech vozidel. Jde o součást prevence proti šíření virů, sdělila mluvčí DPO Karolína Rycková.

Ilustrační foto: Vladimír Pryček

Ostravská fakultní nemocnice má dostatek roušek, aby zvládla po dobu čtyř měsíců běžnou epidemiologickou situaci. Její mluvčí Petra Petlachová to řekla v souvislosti s tím, že stát uložil svým nemocnicím, aby se kvůli nebezpečí šíření nového typu koronaviru předzásobily.

"Od Krajské hygienické stanice jsme obdrželi písemné doporučení, jak máme postupovat. V této souvislosti provedeme dezinfekci interiéru u všech vozidel a dále do společných prostor umístíme patřičné dezinfekční prostředky," uvedl generální ředitel DPO Daniel Morys.

Podnik podle něj dezinfikuje a uklízí vozidla i místnosti pro řidiče pravidelně a v období šíření nemocí tato opatření ještě zintenzivňuje. "Cestujícím doporučujeme dodržovat zásady publikované Ministerstvem zdravotnictví ČR, tedy vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní, dodržovat základní hygienická pravidla a používat například i dezinfekci," doplnil Morys.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO) uložil státním nemocnicím zásobit se rouškami či respirátory v takovém množství, aby jim vystačily na čtyři měsíce.

Ostravská fakultní nemocnice je v tomto směru na případnou epidemii připravena. "Máme zásoby odpovídající běžné epidemiologické situaci. Nicméně připravujeme se na možnost krizové situace a zajišťujeme další množství ochranných pomůcek," uvedla mluvčí nemocnice.

V Moravskoslezském kraji v pondělí kvůli dalšímu šíření koronaviru v evropských zemích zasedne krajská bezpečnostní rada. Už v pátek se uskuteční zasedání krajské epidemiologické komise.

Mluvčí kraje Nikola Birklenová dnes ekla, že kraj je v trvalém kontaktu s hygieniky. Aktuálně se ale v regionu nic mimořádného neděje.

Podle ostravského primátora Tomáše Macury (ANO) má i město připravená případná opatření. Blíže je primátor komentovat nechtěl, protože je podle něj zbytečné šířit paniku. Uvedl, že nemocnice prověřují krizové plány.