Kultura
05/12/2021 Petr Broulík

Draží se vzácný obraz s ostravskou stopou. Jde o autoportrét Quido Mánesa?

​Pro někoho je to „jen“ nevelký obraz, na kterém je portrét mladého muže s modrýma očima, upřeně zírajícího z plátna.

Ač jeho vyvolávací cenu stanovila ostravská aukční síň Galerie umění při zahájení internetové vánoční aukce na tři a půl tisíce, po sto sedmi příhozech už za něj zájemci jsou ochotni zaplatit přes sto tisíc.

Za kolik ho asi nakonec koupí jeho budoucí majitel, až aukce téměř dvou set padesáti obrazů a dalších uměleckých děl v aukční síni 6. prosince skončí?

Čím se stal obraz o výšce 21,5 a široký 17,5 centimetrů hitem letošní vánoční aukce? Odborníci se domnívají, že se jedná možná i o autoportrét malíře Quido Mánesa, který obraz ostatně i kdysi namaloval.

„Vypadá tam sice jako kluk, ale lidé v předminulém století byli drobní a vypadali mladě. Jedná se o velmi zajímavé dílo od Quida Mánesa, které je zastoupeno i ve sbírkách pražské Národní galerie,“ říká Richard Srnec, který vlastní a provozuje aukční síň Galerie umění s dalším ostravským starožitníkem Filipem Pinterem. Oba šéfové aukční síně pozorují, že je o aukci obrazu velký zájem.

Obraz koupil ve Vídni ostravský sběratel Rudolf Helbich

Dražený obraz Quido Mánesa má také svůj příběh, který se váže k Ostravě. Portrét mladého muže byl totiž v roce 1940 vystavován v Domě umění v Moravské Ostravě, o čemž svědčí i zachovalý štítek na zadní straně obrazu doplněný seznamem vystavovaných děl.

Na obraz ho připevnil jeho prodejce ve Vídni, od kterého obraz tehdy koupil do své významné sbírky známý ostravský sběratel Rudolf Helbich. V posledních letech měl tento obraz ve vlastnictví sběratel, který žije v Americe a pochází z Ostravy.

Quido Mánes se narodil na Starém Městě v Praze roku 1828 a zemřel v dvaapadesáti v Praze, byl český malíř, kreslíř a ilustrátor doby romantismu a realismu. Narodil se jako syn malíře Antonína Mánesa a jeho ženy Magdalény, a to jako nejmladší ze tří jejich dětí. Jeho starším a slavnějším bratrem byl Josef Mánes, nejstarší z dětí byla jejich sestra Amalie.

Quido vynikl jako malíř žertovných a bezstarostných výjevů

Quido maloval podobizny a krajiny, ilustroval, uplatnil se jako zručný karikaturista a kreslíř. Vynikl však jako malíř žánrů, žertovných i bezstarostných výjevů všedního i svátečního dne města a venkova.

Díky otci a strýci směl už od deseti let studovat na pražské Akademii u Františka Tkadlíka a Christiana Rubena. V letech 1870 až 1871 podnikl pozdní studijní cestu k B. Vautierovi do Düsseldorfu. Pět let trávil léto u rodiny Kotzových z Dobrše a u Wallisů v Kolešovicích. Rodinu Antonína Veitha navštěvoval v Liběchově, a vymaloval skupinovou podobiznu Veithových dětí.

Mezi ostatními díly v aukci jsou díla Josefa Lieslera, Františka Tichého či Františka Ženíška

Co dalšího je možné ještě ve vánoční aukci aukční síně Galerie Ostrava koupit? Jsou tu taková umělecká díla, jako například olej od Josefa Lieslera Kočka, Františka Tichého Variete, velkoformátový obraz Zimní Hradčany, obraz od Františka Ženíška Sedící dívka, obraz Důlní údržbáři Viléma Wünsche, obraz Jaroslava Čermáka Černohorci, nebo váza, velká mísa či sklenice Bořka Šípka.

Zima na NHKG Bohumíra Krystyna. Foto: aukční síň Galerie umění

Také tu je pár obrazů „ostravských“, například obraz Zima na NHKG Bohumíra Krystyna. A dále díla dalších významných umělců jako Vladimíra Komárka, Kristiana Kodeta, Eduarda Ovčáčka, Maxe Švabinského. Všechna ve vánoční aukci nabízená díla si lze prohlédnout na www.galerieumeni.cz/.

Mezi rekordy ostravské aukční síně patří vydražené obrazy Josefa Jíry, Ondřeje Sekory, Bohumíra Dvorského či Jóži Úprky, které také přesáhly stotisícovou hranici. Bude zajímavé sledovat, zda se obraz Quida Mánesa stane jedním z nich.

Spolumajitelé a provozovatelé Galerie umění upozorňují, že přijmou do chystaných aukcí další cenná díla našich umělců.

Sdílejte článek