Kultura
10/03/2022 Petr Broulík

​Důl Barbora se stane dějištěm prvního trvale udržitelného hudebního festivalu

Když organizátoři populárního festivalu Štěrkovna hledali nové místo pro jeho dočasné přesunutí, nabídli jim zástupci Moravskoslezského kraje areál bývalého dolu Barbora na Karvinsku.

Rozhodli se tedy uspořádat v místě nový, stylový, ekologický festival reBarbora Open Music.

Tento festival se v areálu s těžní věží a památkově chráněnými rekonstruovanými cihlovými stavbami uskuteční ve dnech 27. a 28. května a vystoupí na něm například David Koller, Richard Müller nebo Horkýže Slíže.

Podle organizátorů bude festival reBarbora vůbec prvním trvale udržitelným festivalem v České republice, který bude minimalizovat zatížení životního prostředí. Slibují bezobalový provoz, využívání energie z obnovitelných zdrojů nebo třeba čistou dopravu. Festival má mít také výraznou ukrajinskou linku. A bude myslet i na děti či milovníky industriálních památek.

Hledali novou Štěrkovnu, našli reBarboru

Festival v areálu bývalého dolu Barbora připravuje produkce úspěšného festivalu Štěrkovna Open Music. „Museli jsme na dva roky kvůli revitalizaci hlučínského jezera náš tradiční areál opustit. Při hledání náhradních prostor jsme narazili právě na areál revitalizovaného Dolu Barbora na Karvinsku. Místo nás velmi zaujalo, a tak jsme začali přemýšlet o nové akci,“ řekl jeden z jednatelů pořádající agentury New Wind Production David Moravec.

Dodal, že pro pořádání ekologicky založeného festivalu se nové místo doslova nabízelo s ohledem na přeměnu pohornické krajiny pro nové využití.

"Chceme si v praxi vyzkoušet co nejvíce věcí, které při pořádání kulturních, společenských a hromadných akcí sníží dopad na životní prostředí,“ dodal za pořadatele Matěj Ostárek s tím, že v rámci festivalu se připravuje i diskusní fórum s tématy spojenými se zaměřením festivalu. Na festivalu si budou návštěvníci moci koupit i svůj strom, který za něho aktivisté vysadí.

Organizátoři například počítají s využíváním kompletního sortimentu vratných kelímků na všechny nápoje. Zcela poprvé se tu budou dokonce používat vratné panáky na tvrdý alkohol. Vratné a omyvatelné budou i všechny nádoby, které budou používat prodejci jídel.

„Důležitým prvkem udržitelného festivalu bude i testování vodíkového agregátu na výrobu elektřiny, zbývající energie bude z obnovitelných zdrojů,“ řekli organizátoři, kteří chtějí pro snížení zatížení životního prostředí využívat i takzvanou čistou dopravu.

Zvou na festival ukrajinské kapely a rozdají uprchlíkům část vstupenek

Kromě koncertů hvězd české a slovenské hudební scény se mohou návštěvníci těšit i na hudebníky z Ukrajiny. Ti obsadí zatím neobsazené dva hudební bloky v programu festivalu.

„Je to ale hodně čerstvé. Jednání začala, ale hodně mužů v Ukrajině nyní válčí nebo právě v těchto dnech musejí dít přednost válce před hudbou. Jakmile budeme vědět více, doplníme kapely do programu,“ vysvětlil David Moravec a dodal, že přímo na festivalu bude i sbírka pro válkou postižené obyvatele Ukrajiny, kterou zaštítí Charita ČR.

Pořadatelé se také rozhodli Ukrajincům, kteří do našeho kraje uprchli před válkou, nabídnout na festival volné vstupenky. „Myslím, že vystoupení ukrajinských kapel může být pro uprchlíky aspoň nějakým povzbuzením, může jim dodat energii a zlepšit jim náladu,“ doplnil Matěj Ostárek.

Festival oživí současnou hudbou pohornickou krajinu

Významným partnerem festivalu je Moravskoslezský kraj, který v rámci transformace regionu připravuje mimo jiné proměnu krajiny poznamenané těžbou černého uhlí.

„Využití objektů, které nám zbyly po ukončení hornické činnosti, je velké téma. Kultura do těchto prostor určitě patří. Chceme pohornickou krajinu vracet lidem, jedním z projektů je takzvaný POHO park, v jehož rámci by se měl například zrekonstruovat a v důležité kulturně-společenské centrum proměnit bývalý Důl Gabriela. Takže rozhodně vítáme aktivity, které už teď mají na toto území upozornit. Jsem také nadšený, že opět budeme inovačním lídrem, tentokrát v oblasti kultury. Festival reBarbora totiž bude jasnou ukázkou, jak by měly vypadat moderní festivaly 21. století. To je důvod, proč kraj tento festival významně finančně podpořil," prozradil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Uspořádání festivalu v pohornické krajině se zalíbilo také lidem z krajské akciové společností MSID, která má na starosti rozvojový program POHO2030.

„Takové akce do pohornické krajiny patří. Ambicí transformačních projektů je území desetiletí devastované těžbou zásadně proměnit. A festival zahájí i novou etapu oživení území, která Karvinsko dostane do širšího povědomí,“ dodal člen představenstva MSID Petr Birklen.

Návštěvníci reBarbory poznají i památky starého dolu

Pořadatelé festivalu reBarbora také počítají s tím, že by návštěvníci mohli více poznat právě památkový areál dolu Barbora a zvažují například jeho komentované prohlídky během festivalu.

Mluvčí podniku DIAMO Jana Dronská připomněla, že dnes už bývalý důl Barbora patřil k nejmodernějším a největším dolům na Karvinsku. „Těžilo se tu uhlí celkem devadesát let, od roku 1912 do roku 2002, takže někteří si ho ještě budou pamatovat otevřený. Byly tu zaměstnány opravdu tisíce horníků,“ řekla mluvčí.

Dodala, že Důl Barbora vytěžil celkem 65 milionů tun uhlí a po roce 2002 následoval jeho útlum a zasypání jám v roce 2005 a v roce 2010. Státní podnik DIAMO si vzal důl od OKD pod sebe a po dohodě s Památkovým ústavem nechal čtyři z několika desítek objektů vyhlásit jako památkově chráněné a ty pak byly rekonstruovány.

„Obě věže a dvě budovy, větší kompresorovna a kotelna jsou rekonstruovány, ale zatím moc velký zájem o jejich využití nebyl. Měli jsme tu různé akce, koncerty a vystoupení, ale zatím v menší míře. Takže jsme rádi, že se areál zalíbil pořadatelům hudebního festivalu reBarbora. A že tento zapomenutý důl časem vejde podobnými akcemi do širšího povědomí veřejnosti,“ řekla mluvčí DIAMO Jana Dronská.

Festival reBarbora Open Music se koná za podpory Moravskoslezského kraje. Generální partner je stavební společnost Tomáš STRAUB s.r.o., koná se i za podpory Města Karviná. Pořadatelem akce je New Wind Production.

Sdílejte článek