Proměny kraje
14/08/2020 Petr Broulík

Dům umění se skoro po sto letech dočkal generální opravy střechy

​Kompletně novou střechu získal po čtyřiadevadesáti letech od svého otevření ostravský Dům umění, jeden z architektonicky nejhodnotnějších stánků kultury v centru Ostravy.

O generální opravě střechy objektu z roku 1926, kterou prosvětlují rozlehlé světlíky, už se mluví dlouhá léta a to proto, že jeho střecha dosluhovala a byla plná různých poškození.

„I přes nějaké opravy v šedesátých a sedmdesátých letech byla opravdu ve špatném stavu a zdegradovaná. Posuzovatelé říkali, že menší opravy jako nátěry by byly vždy pouze dočasným krátkodobým řešením. Jsme rádi, že kraj investoval do generální obnovy a rekonstrukce byla připravená opravdu zevrubně,“ řekl ředitel Galerie výtvarného umění Ostrava Jiří Jůza.

Desetiletka oprav Dům umění výrazně proměnila

Dodal, že obnovou střechy završila Galerie výtvarného umění v Ostravě „desetiletku“ oprav, kdy Dům umění prošel v minulých letech rekonstrukcemi sálů, místností, získal klimatizaci, nové osvětlení a nový suterén. Jsou tu nové parkety, teď se chystají nové rolety. „Takže Dům umění prošel velkou proměnou, přísně sledovanou památkáři. Doufám, že střecha vydrží dalších sto let.“

Stav střech Domu umění před rekonstrukcí podle ředitele nevyhovoval po stránce estetické i technické. „Proto jsme nechali původní pozinkovaný materiál vyměnit za špičkový titanzinek. Původní zateplení střešního pláště nahradila minerální vlna, řemeslníci vyměnili okapové žlaby a svislé odpadní trubky za stejné prvky, ovšem původního hranatého tvaru. Původní ocelovou konstrukci a dřevěné trámy z roku 1926 jsme nechali znovu natřít a vyčistit, opravili jsme povrchy z umělého kamene, režné zdivo a omítky, rekonstruovali jsme krovy a nechali vybudovat nové sádrokartonové podhledy ve světlících,“ vyjmenovává ředitel galerie Jiří Jůza.

Architekti vytvořili nádherný objekt, ale příliš malé schodiště

Kolaudace kompletní střechy se uskutečnila už před měsícem, dnes se vedení GVUO pochlubilo novou střechou novinářům, kteří se mohli na její boční části podívat po výstupu úzkým železným točitým schodištěm.

„Přestože je Dům umění opravdový architektonický skvost, architekti jako by si neuvědomovali, že na střechu bude třeba taky občas chodit. Byť jenom třeba kvůli umývání rozlehlých světlíků. Řemeslníci opravující střechu naštěstí mohli materiál dopravovat po lešení, ale třeba kýble s vodou se tu špatně nosí,“ říká s úsměvem mluvčí GVUO Jana Malášek Šrubařová.

Ředitel nejvýznamnější a svými exponáty velmi bohaté a významné ostravské galerie dokonce zapnul vypínačem jednu ze dvou pojízdných plošin na kolejích prosklených světlíků, které se používají třeba k jejich umývání nebo opravám oken. „Světlíky lze také zatemnit, aby propouštěly do sálu méně světla. U některých výstav toto zatemňování i využíváme,“ dodala mluvčí Jana Malášek Šrubařová.

Největším pokladem sbírek GVUO je Judita Gustava Klimta

Rekonstrukce střechy začala v polovině července 2019, Dům umění byl z důvodu příprav už od května loňského roku uzavřen. První etapa rekonstrukce trvala do poloviny října 2019, druhá etapa začala v únoru a skončila v červnu 2020. Moravskoslezský kraj jako zřizovatel GVUO investoval do opravy 17,6 milionů korun a střechu opravili fachmani z konsorcia firem STAVOS Stavba a STAV MORAVIA.

„Nebyla to jednoduchá stavba. Plocha střechy je větší než 1 100 metrů čtverečních. Myslím ale, že se rekonstrukce podařila a dala této památce opět podobu, kterou si zaslouží. A je to pěkný počin k blížícímu se stému výročí této galerie,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Připomněl také, že málokdo ví, že GVUO vlastní například jeden z nejvýznamnějších obrazů 20. století Juditu, jehož autorství je připisováno světově uznávanému umělci Gustavu Klimtovi.

Dům umění byl před téměř sto lety postaven jako první umělecký výstavní prostor v Ostravě a to ve funkcionalistickém a konstruktivistickém slohu. Jeho rozsáhlé sbírky řadí Galerii výtvarného umění v Ostravě mezi pětici nejvýznamnějších galerií v celé České republice.

Dům umění – památka moderní architektury

Dne 24. ledna 1923 byl založen „Spolek pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě“, který vypsal veřejnou soutěž na novou výstavní budovu. Porota, jejímiž členy byli Václav Vilém Štech i architekti František Vahala a Bohuslav Fuchs, udělila dvě druhé ceny – Kamilu Roškotovi a dvojici Františku Fialovi a Vladimíru Wallenfelsovi. K realizaci byl vybrán projekt mladých architektů s názvem Červený čtverec i z finančních důvodů.

Po drobných úpravách původního návrhu byla vyprojektována budova pokrokového puristického vzhledu, která akcentuje velké plochy cihlové stěny. Její jedinečné postavení v dobové architektuře spočívalo také v použití lucernového osvětlení, které zajišťovalo ideální přístup denního světla do velkých výstavních sálů. Dům umění byl otevřen veřejnosti 13. května 1926.

Galerie výtvarného umění v Ostravě je dnes největší sbírkotvornou galerií v kraji a sbírky GVUO obsahují přes 23 tisíc uměleckých předmětů.

Sdílejte článek