Podle soudce totiž nejde o klasické dealery, kteří by s narkotiky obchodovali ve velkém. „Vnímáme to jako hodně nešťastnou událost. To, co mělo být víkendovou zábavou, skončilo špatně. Rozhodně nejde o klasické dealery. Jsou netrestaní. Poškozené se pokoušeli pomoci, navíc se přiznali,“ vysvětlil soudce nižší trest pro hlavní dva obžalované.
Soud také přihlédl k tomu, že to byla právě dívka, která se po droze sháněla prostřednictvím sociálních sítí. Prorokovi se líbila, a proto jí chtěl vyhovět. Od Sekaniny sehnal 4,5 tablety extáze a čtyři z nich prodal dívce, která minimálně jednu tabletu užila.
Soudní znalkyně odhadla, že mohly být i dvě. Krátce na to začala mít dívka problémy. Obžalovaní ji proto vodili po parku a dávali jí pít. Chtěli zavolat i záchrannou službu, což ale dívka odmítla, bála se ostudy. Její stav se však zhoršoval a nakonec zkolabovala v klubu na toaletách. „Její život visel na krajíčku,“ řekl soudce.
Tříletý podmíněný trest dostal dvaadvacetiletý Patrik Bača, u kterého příběh začal. Od pojišťovny dostal za úraz ramene 30 000 korun. Peníze se rozhodl investovat do nákupu 500 tablet modifikované extáze, která obsahovala psychotropní látku PMMA s mnohem vyšší účinností.
Bača tablety nakoupil, většinu si nechal a zbytek prodal či daroval, například Sekaninovi či čtvrtému obžalovanému Michalovi Liberdovi. Liberda dostal deset tablet, které později bezplatně předal Sekaninovi. Za to mu soud udělil peněžitý trest 25.000 korun.
Rozsudek ještě není pravomocný. Většina odsouzených si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Práva na odvolání se vzdal jen Liberda. Státní zástupkyně si také ponechala lhůtu na rozmyšlenou.
Modifikované tablety extáze obsahující PMMA jsou velice nebezpečné. Sice navozují příjemnou náladu, pocity empatie a sounáležitostí s okolím, na druhou stranu už zavinily několik úmrtí. Jsou účinnější a jejich účinek nastupuje později. Lidé se mnohdy domnívají, že droga neúčinkuje, a proto si vezmou ještě další tabletu. Tím se vystavují riziku předávkování.