Kultura
20/05/2021 Jaroslav Baďura

Eva Urbanová dnes v Ostravě oslaví unikátním koncertem narozeniny

​Národní divadlo moravskoslezské pořádá ve čtvrtek 20. května od 20 hodin unikátní gala: Sopranistka Eva Urbanová oslaví v Ostravě jediným koncertem své životní jubileum.

Orchestr opery NDM bude v Divadle Antonína Dvořáka řídit Robert Jindra, někdejší hudební ředitel souboru, s nímž pěvkyně od roku 2010 v Ostravě pracovala na několika operách i koncertech.

Program je sestaven z některých oper, v nichž Eva Urbanová v Ostravě účinkovala. Koncert je kvůli proticovidovým opatřením bez diváků, ale odvysílá živě TV Noe.

„ U nás v Ostravě zpívala Eva Urbanová Janáčkovu Kostelničku v Její pastorkyni a Emilii Marty v koncertním provedení opery Věc Makropulos, Wally v Catalaniho opeře La Wally, Ortrud ve Wagnerově Lohengrinovi a také Maddalenu v Giordanově opeře Andrea Chénier. Hostovala v několika uvedeních Janáčkovy Káti Kabanové a několikráte v Ostravě také koncertovala, naposledy při příležitosti oslav 400. výročí narození Williama Shakespeara v roce 2016,“ připomněl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

V Ostravě byla Eva Urbanová vždy vzácným hostem, účinkování zde si velmi pochvalovala. V jednom z rozhovorů právě před ostravskými koncerty Shakespeare Gala na podzim 2016 řekla: „Aplaus ve velkých (světových) operních domech je něco, co nelze jen tak popsat, to se musí prožít na té správné straně. Je to něco, co vás povznáší do nadpozemských sfér. Ale na rozdíl od těchto „obrů“, kde jste stále hostem, je malé divadlo v Ostravě něčím jako rodina. Tam se cítím jako na návštěvě u přátel v jejich domovech, tam na mne dýchá mnohem silněji ta přízeň diváků a také je tam velmi dobrý kolektiv lidí v opeře, kde se cítím jako doma.“

„Na Ostravu se i teď moc těším, protože jsem ve zdejším divadle zažila krásný úsek svého uměleckého života. Všechny role, které jsem zde vytvořila, pro mě byly srdeční záležitostí. Jen mě mrzí, že na koncertě nebudou diváci, protože publikum v Ostravě je úžasné,“ svěřila se umělkyně.

K účinkování na narozeninovém galavečeru si pozvala i hosty, kteří s ní v jednotlivých áriích vystoupí. Program je sestaven z rolí ve čtyřech operách, v nichž pěvkyni viděli ostravští diváci, ve druhé části zazní celé druhé dějství Janáčkovy Její pastorkyně.

Od roku 1990 nastudovala Eva Urbanová v pražském Národním divadle, kde je stálou sólistkou opery, řadu velkých rolí, a hostovala ve věhlasných světových operních domech a stále účinkuje i na koncertních pódiích doma i ve světě. Oceněna byla za své nahrávky, spolupracovala s řadou věhlasných dirigentů. Je držitelkou americké ceny Grammy nebo francouzským Rytířem řádu umění a literatury.

Z Národního divadla je známa jako Smetanova Libuše a Milada (Dalibor), Janáčkova Kostelnička (Její pastorkyňa – 2x byla oceněna Thálií), Marfa Ignatěvna Kabanová (Káťa Kabanová) a Matka Míly (Osud), Verdiho Alžběta (opera Don Carlo), Leonora (Síla osudu), Amélie (Maškarní ples) a Amneris (Aida), Straussova Salome, Pucciniho Tosca, Turandot a Minnie (Děvče ze Západu), Santuzza (Mascagniho opera Sedlák kavalír), Cileova Adriana Lecouvreur, Cizí kněžna ve Dvořákově Rusalce a další.

Rolí Ortrud v díle Richarda Wagnera Lohengrin debutovala Eva Urbanová v roce 1998 v newyorské Metropolitní opeře, zpívala tam také v dalších operách. Účinkovala i v milánské La Scale, Hamburské státní opeře, Covent Garden v Londýně, Opéra National de Paris, Teatro Real v Madridu, Volksoper ve Vídni, Los Angeles Opera ad.

„V televizi Noe jsme našli skvělého partnera pro snahy dostat divadlo i během lockdownu k co nejširšímu okruhu lidí. Jsem rád, že koncert Evy Urbanové budou moci sledovat diváci v celé republice a prostřednictvím internetu i v zahraničí,“ ocenil ředitel NDM Jiří Nekvasil. Opera NDM pak v první prázdninový den uzavře sezónu přímým přenosem televizní premiéry Smetanovy opery Hubička opět na TV Noe.

Sdílejte článek