Fajront!
09/09/2023 Petr Broulík

Fajront! Hornický průvod prošel Ostravou a připomenul slavnou historii

Petr Broulík

Kutná Hora zdraví Ostravu! Zdař Bůh! Karviná zdraví Ostravu! Zdař Bůh! Žilina zdraví Ostravu! Zdař Bůh! A jedem: Kolíne, Kolíne! A také: Řekni, jak ti dupou králíci!

Tak takto zástupci všech možných českých hornických měst a obcí nejen v Čechách a na Moravě, ale i ze Slovenska a Polska bouřili v průvodu, který se v pravé poledne vydal centrem Ostravy. A to krátce poté, co zástupci hornických spolků zaplnili katedrálu Božského Spasitele a zúčastnili se slavnostní mše.

„Podívejte, kolik jich je, ten pochod snad nikde nekončí,“ dojímala se na Masarykově náměstí jedna ze starších žen, které se přišly do centra na 27. setkání hornických měst a obcí podívat.

Slavnostní prapory, koně, zvony, uniformy, zpěv

Hornické uniformy, záplava hornických praporů, dámy v rokokových šatech, „velcí“ zelení permoníci s čapkami důlních skřítků, středověcí horníci ze zlatých a stříbrných dolů. A důstojní muži, kteří v historických kostýmech čestnou salvou z historických ručnic pochod u katedrály Božského Spasitele pochod „odstartovali“.

V čele průvodu k Masarykovu náměstí klapali dlažbou tři bělouši městské policie, které u katedrály trochu zneklidnilo dunění slavnostních zvonů. Policisté je však zklidnili a průvod s osmi stovkami zástupců hornických měst vyrazil ulicemi historické Ostravy směrem k Slezskoostravskému hradu. Prostě hornická paráda se vším všudy!

Horníci ze všech koutů země obsadili při Fajrontu ostravský hrad

Centrum Ostravy tak dnes neupadlo do obvyklého víkendového ospalého ticha, ale v centru zněly rázné a zpěvné pochody, někteří členové výprav zpívali známé lidové písničky ze svých měst. Mnozí kolemjdoucí zastavovali, trumpety hrály ostošest a v rukou některých členů výprav se v tom dnešním horku objevily i půllitry čerstvě načepované ostravské Barbory či nošovického piva, které vlastně kdysi vzniklo, aby měli ostravští a karvinští horníci co pít.

Zástupci havířských měst a obcí se chystali setkání pořádně oslavit na Slezskoostravském hradě, kde zahrála na hlavním pódiu v podhradí s vervou frýdecko-místecká kapela Bandjeez, zpěvačka Kaczi s kapelou či Rock&Roll Band Marcela Woodmana.

Sdílejte článek