Kultura
28/06/2023 Petr Sobol

Festival Jsme Ostravská je zpátky. I s diskuzní scénou Magazínu PATRIOT

Festival Jsme Ostravská! se po covidem způsobené odmlce vrací zpět, čerstvě otevřený moderní City Campus Ostravské univerzity na Černé louce rozezní už dnes, ve středu 28. června.

Návštěvníci se mohou těšit na koncerty mladých interpretů, kreativní workshopy, sportovní aktivity a soutěže o hodnotné ceny nebo exkluzivní diskusní scénu se zajímavými hosty.

„Cílem festivalu je přiblížit univerzitu veřejnosti, ukázat její vstřícnou tvář i mladého ducha a velkou rozmanitost. Ostravská univerzita na festivalu kreativně přibližuje veřejnosti vědeckou a uměleckou činnost a přenáší příjemnou atmosféru z útrob akademické půdy do živého veřejného prostoru centra Ostravy, respektive moderního City Campusu,“ popisuje vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace OU Adam Soustružník. Dodává, že obě budovy kampusu si návštěvníci budou moci prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek. Celá akce je bezbariérová.

Na místě bude připravena dětská zóna s půjčovnou hraček či malováním na obličej. Starší návštěvníci budou moci pokládat své dotazy ohledně studia, jednotlivých programů a přijímacích zkoušek i obecně Ostravské univerzity ve stánku Poradenského a kariérního centra OU.

Pestrý bude i hudební program, který slibuje skutečný zážitek pro každého hudebního fanouška. Svým koncertem na hlavní stage návštěvníky potěší známý zpěvák a kytarista Marcell, debutující zpěvačka LinaKaro, talentovaný mladý raper Grey256 nebo proslulá energická kapela N.O.H.A.

Festival nabídne řadu zábavných a kreativních zážitků – připravená bude totiž interaktivní workshopová zóna. Návštěvníci se například díky takzvanému gerontoobleku vcítí do kůže seniora a vyzkouší si každodenní výzvy pokročilého věku života. Nachystány budou ukázky první pomoci, prezentace včelího úlu včetně jeho živých obyvatel, a to i s výrobou vlastní svíčky ze včelího vosku, odlévání pamětních medailí nebo linoryt.

Prostor bude také pro odpočinek v klidu u kávy nebo pro aktivní dobíjení energie pohybem. Nový City Campus Ostravské univerzity totiž disponuje jedinečným sportovním zázemím – v průběhu celého dne tak bude prostor si zdarma zasportovat. O to se postará jak Decathlon zóna, tak studenti z Pedagogické fakulty OU. K dispozici bude hřiště na streetball, kopanou, beachvolejbal, ale také běžecká dráha a lodě, kterými se návštěvníci mohou svézt po Ostravici. Pozornosti by rozhodně neměla ujít ani Energy zóna umístěná vysoko na střeše budovy sportu, kde si každý bude moci vyzkoušet třeba simulátor formule.

Součástí festivalu bude i diskusní scéna Ostravské univerzity a Magazínu PATRIOT. Chystají se tři moderované diskuse se zajímavými hosty, kterými budou akademici a vědci z Ostravské univerzity i výrazné regionální osobnosti. „Ostravská univerzita, pevně zakořeněná v regionu, na který je patřičně hrdá, je moderátorem společenské diskuse, nositelem mnoha změn i institucí spoluutvářející charakter společnosti prostřednictvím mladé generace. Diskusní scéna je skvělou příležitostí otevřít a probrat aktuální významná témata,“ uvádí Soustružník.

Hosté prodiskutují témata spojená s výzvami a budoucností učitelské profese, diskuse nejen o využívání umělé inteligence, nýbrž i o závislosti a navazování s ní až přespříliš blízkých vztahů zase slibuje stejně zajímavé názory jako debata o směřování města Ostravy. Je Ostrava moderní metropolí přívětivou k lidem nebo místo plné geografických, sociálních i psychologických bariér? Nejen o tom budou diskutovat primátor Ostravy – a absolvent Ostravské univerzity – Jan Dohnal, youtuber a influencer Jan Petrus a sociální geograf Ondřej Slach.

Již v dopoledních hodinách začne bitva O pohár Ostravské univerzity, která nabídne souboj středoškoláků z pěti škol našeho kraje v disciplínách prověřujících jejich fyzické i kreativní schopnosti, stejně jako hloubku a pestrost lety získaných znalostí.

Na festivalu se bude bavit každý a na své si přijdou i ti nejmenší. Připravena pro ně bude celá dětská zóna, kde najdou kreativní aktivity i zajímavé workshopy. Součástí bude také malování na obličej, půjčovna hraček, pískoviště a spousta dalších zábavných aktivit, které připravili studenti Pedagogické fakulty OU.

Vstup na akci je zdarma.

Sdílejte článek