Byznys
21/07/2023 ČTK

Firma z Břidličné myslí na budoucnost, v příštích letech bude investovat pět miliard

Společnost AL INVEST Břidličná, která je největším tuzemským výrobcem obalových materiálů, válcovaných polotovarů a desek z hliníku, chce v závodě v Břidličné na Bruntálsku ve svém programu ALFAGEN (Aluminium for Future Generations) investovat do roku 2028 pět miliard korun.

Součástí je zásadní modernizace technologií nebo vývoj nových materiálů. Program klade důraz na snižování uhlíkové stopy a větší využití recyklovaného hliníkového odpadu. ČTK to řekl předseda představenstva a výkonný ředitel Al Investu David Bečvář. Firma patří do skupiny MTX Group podnikatele Petra Otavy.

"Program ALFAGEN řeší, jak do budoucna udržitelně, ve smyslu energeticky co nejméně náročně, bezpečně vyrábět hliníkové polotovary nebo ploché hliníkové výrobky pro evropský trh," řekl ředitel. Po uskutečnění programu by se podle firmy měla uhlíková stopa jejích výrobků snížit více než o polovinu.

Někdejší Kovohutě Břidličná byly založeny téměř před 100 lety a v druhé polovině minulého století modernizovány. Vzhledem ke společenské poptávce se ale v současnosti technologie závodu blíží k bodu, kdy budou energeticky neudržitelné. ALFAGEN řeší, kam podnik technologicky nasměrovat tak, aby i za desítky let mohl vyrábět.

Více než pětinu z pětimiliardového rozpočtu programu podnik proinvestuje letos. "Dokončujeme výměnu topného a řídicího systému na tavicích pecích, který má zhruba o 30 procent nižší spotřebu plynu. Pak je to nová válcovací stolice na fólie pro obaly nebo tepelné výměníky," řekl Bečvář.

Další 1,2 miliardy korun bude stát technologie pro výrobu litých tyčí pro podvozkové díly do automobilů. Hliníkové díly by mohly v autech nahradit současné podstatně těžší ocelové svařence. "Ve třetím kroku to bude kompletní obnova tavicích, licích procesů. Realizace bude končit v roce 2028," řekl Bečvář.

Součástí programu je i vývoj nových materiálů a přesun jejich výroby na kontilití, které je výrazně méně energeticky náročné než proces odlévání do bloku a následného válcování za tepla. "Jde o to použít méně energeticky náročný proces na výrobu složitějších slitin, které se doteď vyrábí na teplé trati. Kombinace málo energeticky náročného procesu a vývoje materiálu je to, co chceme dělat. Plus recyklace, to znamená hledání různých hliníkových obalů a řešení, jak je vyčistit a znovu použít," řekl Bečvář.

V posledních letech se podle něj zásadně mění kvalitativní požadavky na výrobky. "Dá se to přeložit do jednoho, a to je uhlíková stopa výrobku - z čeho, jak energeticky náročným procesem je vyroben," řekl ředitel.

Tento trend podle něj zamíchal trhem. "Produktové portfolio, do kterého bychom se těžko dostávali a které bylo obsazené velkými světovými hráči, najednou začíná být k dispozici, pokud budeme schopni nabídnout výrobek, který je klidně i dražší, ale s menší uhlíkovou stopou," řekl Bečvář.

Al Invest vyvinul vlastní materiál Pure-Al, jenž je vyroben z recyklovaného materiálu. "Než používat čistý kov, jehož výroba je hodně energeticky náročná, je lepší použít odpad. Ale potřebujeme, aby zákazníci netlačili jen na nás jako na dodavatele, ale i na recyklaci odpadů," řekl Bečvář.

Je podle něj třeba lépe třídit jednotlivé druhy odpadů, protože různé hliníkové slitiny nelze ve výrobě míchat dohromady. Přístup ale musí chtít změnit i zákazníci a využívat více výrobky z recyklovaných materiálů. "Úkol je hledat stejné mechanické a oxidační vlastnosti materiálu tak, aby splnil to, co zákazník potřebuje, a současně jsme mohli použít co nejvíc odpadu. Hliník neztrácí vlastnosti během přetavení, takže dává velký smysl vracet ho do procesu a používat stále znovu a znovu," řekl Bečvář.

Zatímco před lety závod v Břidličné zpracoval ročně zhruba 4000 tun recyklovaných materiálů, teď je při stejném objemu výroby skoro na 10.000 tunách. Ročně firma prodá přibližně 45.000 tun výrobků.

Al Invest Břidličná vyrábí hliníkové obaly pro potravinářství či farmacii, díly pro automobilový průmysl a stavebnictví. V roce 2021 firma prodala výrobky v hodnotě 5,14 miliardy korun. Al Invest zaměstnává zhruba 1000 lidí, z toho asi 750 pracuje v Břidličné a 250 v divizi Tapa Tábor.

Sdílejte článek