Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Byznys

Firmy v Moravskoslezském kraji zaměstnaly už 1564 ukrajinských uprchlíků

​Firmy v Moravskoslezském kraji podle údajů krajské pobočky Úřadu práce ČR v Ostravě zaměstnávaly k 12. dubnu 1564 ukrajinských uprchlíků.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) pracují zatím tři Ukrajinky - jedna zdravotnice a dvě nezdravotnice. Ilustrační foto: Petra Petlachová

Například v Městské nemocnici Ostrava (MNO) našlo práci 14 utečenců, zejména žen. Lidé, kteří uprchli z Ukrajiny před válkou, pracují i v dalších nemocnicích.

Mezi zájemci o práci evidoval úřad více než 1070 utečenců. Ke konci března měl v nabídce více než 15.000 volných pracovních míst.

"V kontaktu jsme s celkem 26 zájemci o práci u nás, čtyři lékaři a deset sester je již zaměstnáno na pozicích pomocného nezdravotnického personálu a vyřizujeme s nimi žádosti o povolení k praxi. Do té doby předpokládáme, že budou rozumět češtině natolik, abychom je mohli zapojit do péče o pacienta," uvedla náměstkyně ředitele pro řízení lidských zdrojů a správu MNO Kateřina Kyselá.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) pracují zatím tři Ukrajinky - jedna zdravotnice a dvě nezdravotnice. "Zdravotnice pracuje na oddělení centrálních operačních sálů," řekla mluvčí FNO Petra Petlachová.

Mluvčí Agelu Adam Knesl řekl, že nemocnice ve skupině registrují dost uchazečů o zaměstnání. Agel Ukrajincům nabízí pomoc s vyřízením formalit, ubytování i zprostředkování škol a školských zařízení. Zajišťuje pro uprchlíky také výuku českého jazyka. "Například novojičínská nemocnice přijala již dvě zaměstnankyně z řad ukrajinských uprchlíků, které pracují jako pomocné kuchařky," uvedl Knesl.

Mezi průmyslovými firmami, které uprchlíky zaměstnaly, je například výrobce kabelových svazků do automobilů KES - kabelové a elektrické systémy z Vratimova u Ostravy, jenž zaměstnává převážně ženy. Práci tam našla zhruba stovka Ukrajinců, díky nimž firma naplnila stav. Utečenci pracují i v dalších podnicích z odvětví automotive, například v kopřivnické Tatře Trucks nebo v Brano Group na Opavsku.

Tři ukrajinské ženy, které uprchly před válkou, zaměstnal i hutní podnik Liberty Ostrava (LO). "Pracují jako obsluha obráběcích strojů na rourovně. Hledali jsme vhodné uplatnění bez nároku na jazykovou vybavenost, což se v tomto případě podařilo," řekla mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková.

Tři Ukrajinky zaměstnala gastronomická a cateringová firma GTH, která v huti zajišťuje provoz kantýn. Ženy bydlí v hotelovém domě Kovák patřícím LO. "Pracují na různých pozicích v jídelnách a kantýnách. Jedna z nich trochu ovládá češtinu a pracovala pro GTH už v minulosti," řekla Černá.

Ve skupině deseti výrobních firem BR Group, jejíž hlavní sídlo je v Ostravě, zaměstnává uprchlíky z Ukrajiny hned několik společností z různých krajů. BR Group v této chvíli přijala do kmenového stavu Ukrajinku, která bude fungovat jako koordinátorka náboru ukrajinských zaměstnanců z řad uprchlíků pro všechny firmy skupiny.

"Její role je pomoci jednotlivým našim společnostem integrovat vybrané ukrajinské pracovníky na pozice kmenových zaměstnanců, překlenout všechny možné bariéry, například jazykovou," řekla mluvčí BR Group Ivana Gračková.

Ukrajinská koordinátorka bude i cíleně vyhledávat lidi vhodné pro konkrétní profese, po nichž je v BR Group poptávka. "Už v této chvíli zajistila z řad ukrajinských pracovníků seřizovače lisů pro společnost PF Plasty v Chuchelné, nastoupit by měl v nejbližších dnech, protože se jedná o velmi žádanou profesi. V PF Plastech pracovalo před válkou 12 Ukrajinců, aktuálně tam není žádný. Velká část ukrajinských pracovníků se vrátila domů bránit svou vlast," řekla Gračková.