Kultura
04/10/2023 Petr Broulík

FOTO: Centrem Ostravy se potulovaly tři podivné bytosti, bavily kolemjdoucí

Foto: Petr Broulík

„Jejda,“ nadskočila paní s taškou na kolečkách, když na ni zpoza rohu vybafli tři chlapíci s velkými maskami nabručených tatíků. Ale neztratila soudnost: „Jdete mi pomoct s nákupem?“

Mlčenlivá trojice ji sice s nákupem nepomohla, ale, stejně jako k dalším kolemjdoucím, se k ní chvíli měla. Tito tři Francouzi se zelenými pláštěnkami a v gumácích si totiž v úterý odpoledne s lidmi v centru Ostravy hráli, schovávali se za rohy budov, překvapovali pocestné i cyklisty a bavili mladé i starší. Někteří lidé před nimi prchali, jiní naopak měnili směr své cesty a na chvíli sledovali dovádění těchto tří podivínů zvaných Homs Fums, jinak členů divadelní společnosti ECART.

No co už je to v te Ostravě možne?

Jen málokdo se nad třemi svébytnými chlapíky s velkými hlavami a neměnným, zarputilým výrazem pohoršoval, ale občas se našel někdo, koho udivili. „No co už je to v te Ostravě možne?“ kroutila hlavami početná rodinka. Přesto i někteří její členové vytáhli mobily a chlapíky si točili a fotili.

A proč se francouzští členové společnosti ECART Ostravou odpoledne a poté i v podvečer procházeli? Protože Ostrava je už třetím dnem dějištěm mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse. Až do pátku je proto možno v divadle loutek i na dalších místech a pódiích v Ostravě sledovat po celý den až do pozdního večera soutěžní i nesoutěžní představení divadel, která baví děti i dospělé.

Festival uvede hororový příběh sirotka Krabata

Ve středu 4. října je na programu festivalu v 19 hodin například „Krabat, učeň černokněžníka“ podle scénáře filmu Karla Zemana natočeného na základě knihy Otfrieda Preußlera.

Tajuplný příběh o magii a o očistné síle lásky polského Teatru Animacji v Poznaniu vypráví o tom, jak sirotek Krabat skončí při hledání práce ve starém mlýně, který provozuje zasmušilý, jednooký Mistr. Krabat se spolu s dalšími pěti chlapci stává jeho žákem ve škole černé magie. A brzy musí bojovat nejen o život.

Přehled veškerých představení festivalu Spectaculo Interesse lze nalézt na stránkách festivalu.

Sdílejte článek