Proměny kraje
14/01/2020 Petr Broulík

Fotogalerie: Poblíž středu Ostravy vznikne nové centrum za miliardu

​Obyvatelé Ostravy budou muset být po následující dva roky tolerantnější k stavebnímu ruchu v centru města, konkrétně v místech části Černé louky, kam chodili za miniaturami světových dominant v městečku Miniuni.

Budova Miniuni se ostatně bude v brzké době poroučet k zemi, aby na jejím místě a v okolí vyrostly dvě pozoruhodné budovy nového kampusu Ostravské univerzity.

Už v těchto dnech bagry likvidují prostory bývalé tramvajové smyčky za divadlem a policisté v místě o víkendu naháněla zloděje, kteří na budoucím staveništi kradli staré kabely.

Ještě před časem málokdo věřil, že tyto budovy, které významně rozšíří možnosti vysokoškolského studia v Ostravě, vzniknou. Nyní je však jisté, že už za pár dní převezmou území pracovníci dvou stavebních firem – ostravského závodu IMOS Brno a třinecké společnosti Beskydská stavební.

Rozsáhlá stavba vyjde celkem na jednu miliardu korun, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přispěje zásadní částkou 720 milionů, město Ostrava více jak 156 miliony a Moravskoslezský kraj 14 miliony.

Centrum Ostravy a Ostravská univerzita stavbou získají zázemí pro sport, zdraví a technologie. Vznikne zde i řada parkovacích míst v podobě podzemních garáží.

Obě stavební společnosti podepsaly smlouvu o zahájení stavby univerzitního kampusu a jejich stavbaři poprvé viditelně „kopnou“ na staveništi na jaře.

„A já vás zvu na 20. května 2022, kdy na tomhle prostoru kampusu bude společný koncert Janáčkovy filharmonie a Rolling Stones. Tak se tam všichni sejdeme. Možná tam Stouni nebudou, ale Janáčkova filharmonie ano,“ zlehčil slavnostní chvíle při oznamování podpisu smlouvy rektor Ostravské univerzity Jan Lata, který považuje celý projekt univerzitního kampusu za další významný milník v historii univerzity i města.

Primátor Ostravy Tomáš Macura, zástupci architektonického studia Simona i dodavatelského konsorcia obou společností informovali ve vymrzlém objektu Miniuni jak o harmonogramu celého projektu, tak i o podrobném účelu jednotlivých staveb.

Přiblížili i nově připravované studijní programy v nových budovách a architektonické a technologické zajímavosti staveb. Například fasáda jednoho z objektů bude vizuálně pomocí led světel propojených se sálem objektu ztvárňovat hudební produkci, která se v něm bude odbývat.

O novém kampusu začali představitelé Ostravy, univerzity a kraje mluvit někdy před třemi lety.

„Projekt, který tehdy mnozí považovali za utopii, a málokdo mu věřil, jde do realizace. Já to považuji za malý zázrak. Výstavbu nových budov Ostravské univerzity jsme se proto rozhodli významně podpořit, hlavně darováním a přípravou stavebních pozemků v hodnotě 42 milionů korun. A také výstavbou podzemního parkoviště se 155 místy, které bude součástí areálu a bude sloužit jak potřebám univerzity, tak veřejnosti. Bonusem bude obnova dnes zanedbané lokality, která je součástí širšího centra města a oživí ho. Vznikne zde kvalitní architektura a veřejný prostor, na které my navážeme úpravou území podél Ostravice. Vytvoří se tak zcela nový příjemný kus města,“ řekl primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Náměstkyně primátora Ostravy pro investice Zuzana Bajgarová řekla, že projekt změní kus města a že rozvoj Ostravské univerzity znamená hlavně přísun mladých lidí do Ostravy.

A co přesně všechno tedy na Černé louce vznikne?

Klastr umění a designu: nová budova Fakulty umění Ostravské univerzity
Galerie v koncepci White Cube (bílá kostka): Výstavní prostor primárně určený pro prezentaci v oblasti designu a příbuzných výtvarných disciplín, který je unikátní svým propojením se zázemím pro technologie, multimediálními učebnami a ateliérem. To umožní užší a velice žádanou spolupráci s aplikační sférou.
Komorní sál pro téměř 250 posluchačů: Precizní akustická řešení, propojení se zkušebnami i nahrávacím studiem slibuje jedinečné zážitky pro veřejnost a zajímavé příležitosti pro studenty.
Ateliér a výzkumná laboratoř pro muzikoterapii: Výzkumná laboratoř vybavená NIRS a EEG posílí výzkum neurofyziologie vnímání.
Nové studijní programy: Studenty se zájmem o umění čekají nové příležitosti v podobě nových programů, jako je Produkce v kulturních a kreativních odvětvích, Grafický design nebo Komorní hra, který je prozatím jediný svého druhu v Česku.

Sportoviště napojené na vědecké laboratoře: Je běh naboso prospěšný pro chrupavky kolenního kloubu oproti běhu v obuvi? Jaký je vliv ketodiety na sportovní výkon? Při kterých pohybech dochází k riziku přetržení křížového vazu? I na tyto otázky budou vědci moci hledat odpovědi díky nejmodernějšímu vědeckému zázemí pro studium lidského pohybu ve střední Evropě.
Nové studijní programy: Sportovní vědy nebo Behaviorální zdraví, sport a technologie jsou obory, které dosud nebylo možné v kraji studovat – přitom právě studium behaviorálního zdraví může mít pozitivní dopad na celou společnost.
Magnetická rezonance: Studenti i výzkumníci budou mít možnost využívat magnetickou rezonanci – například právě ve výzkumu 4HAIE, ve kterém zkoumají vliv znečištěného životního prostředí na pohybově aktivní lidi.
Poradna pohybových programů: Veřejnost bude mít možnost využít odborného poradenství v oblasti lidského pohybu, sportu a výkonnosti. Studenti tak zase získají cennou praxi.

Sdílejte článek