Proměny kraje
06/03/2023 Petr Sobol

Frenštát bude mít novou sportovní halu za 145 milionů korun

Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm dostane novou sportovní halu a multifunkční sportoviště.

Mimo školních hodin tělocviku budou areál využívat také místní sportovní spolky a organizace. Projekt vyjde celkově na 145 milionů korun, Moravskoslezský kraj by na něj měl dostat zhruba 60milionovou dotaci od Národní sportovní agentury. Na halu a následný provoz bude přispívat také město.

„Náš region se ocitl v dynamickém procesu transformace. Nazval jsem jej Od těžby uhlí k těžbě dat. Jestli se má z našeho regionu stát významný technologický a inovační hráč, neobejdeme se bez nadaných mladých lidí s technickým vzděláním. Proto považuji všechny investice v oblasti školství za důležité. Velký důraz klademe na kvalitu výuky, moderní vybavení, ale také odpovídající zázemí. Nová sportovní hala nabídne mladým lidem nejen špičkové zázemí pro hodiny tělocviku, ale také možnosti, jak smysluplně trávit volný čas,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že výstavba sportovní haly začne v první polovině v března, jakmile bude pro výstavbu připravena plocha.

„V nové sportovní hale budou moci probíhat i tři hodiny tělocviku najednou, její prostor totiž půjde rozdělit na více částí, navíc bude možnost využívat i malou tělocvičnu ve vyvýšené části objektu. Díky modernímu pojetí i vybavení se výrazně zvýší kvalita výuky tělesné výchovy. Nová hala bude navíc splňovat všechny technické požadavky pro tréninky i sportovní utkání. Bude mít možnost získat certifikaci na pořádání sportovních zápasů a soutěží ve volejbale, florbale, futsalu a ve stolním tenisu. Významně tak posílí sportovní dění na Frenštátsku,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že součástí haly bude i potřebné zázemí.

Projektantem a autorským dozorem stavby je společnost Duplex, halu postaví společnost PSG Construction. „Realizace haly by podle smlouvy se zhotovitelem měla trvat 15 měsíců, první sportovci si tyto nové moderní prostory užijí na začátku školního roku 2024/25. Celkové náklady jsou vyčísleny na 145 milionů korun, věřím, že se nám podaří získat dotaci od Národní sportovní agentury, hovoříme zde o příspěvku ve výši zhruba 60 milionů korun. O zbytek nákladů se ze dvou třetin podělí Moravskoslezský kraj, třetina půjde z rozpočtu města Frenštát pod Radhoštěm. Město by se pak také mělo podílet na provozu haly,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

„Město Frenštát pod Radhoštěm aktuálně nemá sportovní zařízení, které by se byť jen blížilo parametrům plánované stavby a z pozice kolektivních sportů se jedná o vítanou investici. Ve věci krytí provozních výdajů a využití haly budou teprve vyvolána jednání, která budou toto smluvně definovat. Aktuální provoz stávající městské sportovní haly je ztrátový, a to více než 1,1 milionu korun při starých cenách energií. Hala je i v tristním stavebně technickém stavu. Je tedy zřejmé, že stávající hala by vyžadovala nákladnou investici na rekonstrukci, která by určitě převýšila stávající spoluúčast města k výstavbě nové haly. Ze strany města jsme zaslali požadavek Moravskoslezskému kraji, ve kterým žádáme změnu Memoranda a rozložení spoluúčasti města na splátky tak, abychom neomezili financování dalších potřebných akcí ve městě,“ sdělil starosta města Frenštát pod Radhoštěm Jan Rejman.

Sdílejte článek