Proměny kraje
26/02/2020 Jan Smekal

Gymnázium Josefa Božka má novou špičkovou tělocvičnu

​Českotěšínské Gymnázium Josefa Božka se může pochlubit zbrusu novou tělocvičnou, ve které se mohou hrát všechny halové sporty na vrcholové úrovni.

Sportoviště budou využívat jak studenti školy, tak veřejnost.

Gymnázium čekalo na novou tělocvičnu dlouhých osm let. Nahradila původní tělocvičnu, která představovala dřevotřískovou stavbu postavenou v 80. letech v akci Z.

„Do staré tělocvičny začalo zatékat, takže byl problém s její údržbou. Největší potíž však byla v tom, že se zjistil unikající azbest. Nechali jsme si změřit únik azbestu zdravotním ústavem a museli jsme tělocvičnu uzavřít. Byly v ní karcinogenní látky. Moravskoslezský kraj rozhodl o zbourání tělocvičny a začal hledat prostředky na to, abychom mohli postavit novou. Jsme šťastní, že jsme se po osmi letech dočkali,“ uvedl Tomáš Hudec, ředitel Gymnázia Josefa Božka.

„Především tělocvikáři a studenti jsou nadšení z toho, že se hala postavila v takové kvalitě. Není to jen standardní tělocvična, ale můžeme se pochlubit skutečně nadstandardem, když to srovnám s českými podmínkami,“ pokračoval s tím, že mimo školní výuku si bude tělocvičnu pronajímat i veřejnost.

„Hlavně pak budeme klást důraz na mládež. Město sice postavilo svou halu, ale ta sama nestačí.“

Nová tělocvična má rozměry 40 na 20 metrů. Povrch tvoří Gerflor nejvyšší kvality. „Podložka má velikou tloušťku, aby na povrchu nebyl pohyb nijak problematický, co se týče kloubů a podobně. Mohou na ní bezpečně sportovat děti i dospělí,“ popsal Hudec s tím, že v tělocvičně se dají provozovat veškeré halové sporty na vrcholové úrovni.

„Může se tady hrát florbal, házená, futsal, volejbal, badminton, tenis, basketbal, softbal. Dá se tady hrát prakticky cokoli, co se hraje v tělocvičně nebo v hale,“ poznamenal ředitel gymnázia.

„Jsou tady čtyři šatny včetně sprch a sociálního zařízení, učitelé tady mají dva kabinety, nechybí ani klubovna, míčovna. Celá hala je pod wifi, pomocí wifi se ovládá i výsledková tabule,“ dodal.

Slavnostního otevření tělocvičny se ve středu zúčastnil také architekt Czeslaw Mendrek, který si pochvaloval spolupráci, která byla podle něj výborná v každé fázi, kdy se sportoviště stavělo.

„Perfektně s námi spolupracovali místní tělocvikáři. Kupříkladu v projektu byla nejprve síť s oky 10 na 10 centimetrů. Upozornili nás na to, že by jim tam zapadával florbalový míček. Síť má tak oka o velikosti 4 na 4 centimetry. Když máme obležení, které je zakryté shora, tak pokud bychom ho nechali vodorovné, míč by tam občas mohl zůstat. Když se trochu nakloní, míč se skutálí sám. Je to totiž ve výšce tří metry. Jsou to sice drobnosti, ale když se sečtou, tak to pak všechno uživatelsky funguje nebo naopak nefunguje,“ podotkl Czeslaw Mendrek.

„Sklopné koše na basketbal jsou už dneska standardní věcí. Nevěděl jsem ale, že by se výška bočních košů mohla měnit podle toho, pro jakou věkovou kategorii jsou zrovna určené. Tyto věci byly požadované od začátku. Sám od sebe bych to do návrhu jako architekt nedal, pokud by mi to někdo neřekl,“ přiznal architekt.

Náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny poznamenal, že nová tělocvična je standardem, který by měl být u každé školy.

„Jsme v 21. století, nacházíme se na gymnáziu ve střední škole, a takto by to mělo vypadat všude. Jsem rád, že takto začínáme, že alespoň v jedné škole to takto vypadá a doufám, že Moravskoslezský kraj jako zřizovatel středních škol v tomto bude pokračovat i nadále. Děkuji všem, kteří se o to zasloužili a těm, kteří tady budou sportovat, přeji jen samé výhry,“ řekl Stanislav Folwarczny.

Radost z nové tělocvičny má i náměstek hejtmana pro investice Jaroslav Kania. „Jsem rád, že se konečně podařila myšlenka zrealizovat a dostat do stavu, kdy spousta čar na zdejší palubovce bude aktivně využívaná. Tato stavba je jedna z desíti či jedenácti, kterou

Moravskoslezský kraj v Českém Těšíně realizoval, realizuje a realizovat bude. Je to důkaz toho, že se kraj velice dobře stará o své okraje. Věřím tomu, že podobných staveb po okrajích kraje se nám bude dařit stavět víc a víc. Ať je tato hala ku prospěchu našeho zdraví,“ uzavřel Kania.

Sdílejte článek