Nejnovější zprávy: Známé hladové okno ožilo! Do Ostravy dorazily americké smashburgery Tři vážné nehody na jednom motokrosu. Zraněného převážel vrtulník

Kultura

Hartl, Svěrák nebo Pawlowská? Ostrava udělí ceny Český bestseller!

Industriální prostory ostravského Trojhalí Karolina už brzy zaplní osobnosti české literární scény, jejich nakladatelé a další hosté.

Po letech, kdy udílení cen Český bestseller probíhalo v předvečer pražského veletrhu, se u příležitosti svého 20. ročníku symbolicky vrací do města, kde vzniklo.

Slavnostní večer proběhne 1. března v Trojhalí Karolina ve spolupráci s Knižním festivalem Ostrava 2019, který lze navštívit ve dnech 1.–3. března na Černé louce v Ostravě.

Vyhlašováním cen bude provázet herec Vladimír Polák a pozvání mezi vážené hosty přijali také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura.

Český bestseller získávají autoři a nakladatelé nejprodávanějších knižních titulů za předchozí rok v rámci sítě knihkupectví a internetového obchodu Knihcentrum.cz. Nominace zahrnuje také audioknihy prodané prostřednictvím služby Audioteka.cz.

V devíti kategoriích, které jsou rozdělené podle hlavních žánrů, se i tentokrát utkají známé osobnosti, například sportovkyně Gabriela Koukalová, herec a scenárista Zdeněk Svěrák nebo spisovatelky Radka Třeštíková či Halina Pawlowská.

Slavnostního vyhlášení se mezi jinými autory zúčastní také novinář Erik Tabery, spisovatel a režisér Patrik Hartl, podnikatel a školitel Ivo Toman nebo popularizátor zdravé výživy Tomáš Kosačík.

Ocenění autoři v jednotlivých kategoriích obdrží křišťálovou plaketu a vítěz hlavní kategorie Česká beletrie pro dospělé převezme také sošku v podobě ženy vystupující z knihy, která pochází z ateliéru akademického sochaře Olbrama Zoubka.

V předchozím ročníku ji získal Miroslav Macek za úspěšné pokračování Saturnina. Letos se v nominaci zařadila mezi špičku české beletrie kniha Patrika Hartla Nejlepší víkend společně se Strážcem nádrže od Zdeňka Svěráka, dále nechybí Evžen Boček s titulem Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, nový román Radky Třeštíkové Veselí a Díky za fíky od Haliny Pawlowské.

V poslední desáté kategorii rozhodují sympatie čtenářů, kteří sami mají možnost zvolit vítěze. Hlasování probíhá do 28. února prostřednictvím tlačítka na stránkách http://www.ceskybestseller.cz/ v sekci Cena čtenářů.

Kliknutím lze označit vždy jeden titul z dané kategorie. Celý seznam nominovaných knih si můžete prohlédnout na stránkách Český bestseller pod záložkou Nominace