Společnost
28/04/2017 ČTK

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji stoupají, situace se bude během dne zhoršovat

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji po nočním vytrvalém dešti dnes dál stoupají. V ostravské části Polanka nad Odrou už vodohospodáři vyhlásili na Polančici třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení.

Na dvou dalších místech, v Držkovicích na Opavsku a Kozlovicích na Frýdecko-Místecku, platí na řece Opavě a na Ondřejnici druhý povodňový stupeň, tedy stav pohotovosti. Na 16 dalších místech platí první stupeň.

Předpokládá se, že hladiny toků ještě budou stoupat, domy by ale voda ohrozit neměla, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

„V beskydské části regionu v noci spadlo okolo 40 milimetrů srážek. Na jesenické straně okolo 20 milimetrů,“ řekla mluvčí.

Dodala, že třetího stupně druhého stupně povodňové aktivity, stavu ohrožení, dosáhla Polančice v Polance nad Odrou. Druhého stupně Opava v Držkovicích na Opavsku a Ondřejnice v Kozlovicích.

První stupeň, stav bělosti, platí na 16 místech regionu. Například na Krasovce v Radimi nedaleko Krnova, na Lučině v Bludovicích, Žermanicích a Domaslavicích, na říčce Stonávce v Hradišti či na Olešné v Palkovicích. Stavu bělosti dosáhla i Opava a Děhylově, Bílovka v Bílovci a ve Velkých Albrechticích či Jičínka v Novém Jičíně.

I když hladiny mají dnes ještě stoupat, vodohospodáři neočekávají, že by voda ohrožovala zástavbu. Hasiči už ale v souvislosti s vodou za sebou v Moravskoslezském kraji mají první zásahy. Celkem jich evidují od půlnoci do dnešního rána šest. Ve čtyřech případech šlo o čerpání vody.

„V Kopřivnici hasiči dnes ráno vyčistili náplavami ucpaný potok a v Polance nad Odrou vyjela jednotka dobrovolných hasičů k monitoringu vodního toku Polančice,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Podle Vlčkové se bude situace zhoršovat. V Držkovicích na Opavsku může Opava také dosáhnout až třetího stupně povodňové aktivity.

Na Olši by podle prognóz měl platit druhý stupeň. Na ostatních místech povodí by se měly udržet první, popřípadě druhé stupně.

Sdílejte článek