Proměny kraje
25/02/2022 Petr Sobol

Hledá se Vesnice roku. Vítězným obcím kraj rozdělí půl milionu

Po dvou letech byla vyhlášena soutěž Vesnice roku. Hlásit se do ní mohou obce do sedmi a půl tisíce obyvatel.

Výsledky krajských postupových kol budou známy během léta, celostátní kolo bude vyhlášeno 17. září 2022. Obce se mohou hlásit do 29. dubna na stránkách soutěže.

„Život na venkově se v posledních letech hodně proměnil. Vesnice se snaží nabídnout svým občanům vyšší životní úroveň i bohatější společenský život. Soutěž Vesnice roku dává obcím možnost se zviditelnit a upozornit na to, že se venkov stává plnohodnotným místem pro spokojený život. Soutěž má také povzbudit obyvatele venkova, aby se intenzivněji podíleli na rozvoji jejich obce,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že Moravskoslezský kraj chce obce k účasti v soutěži motivovat. Na vítěze prvních tří míst v krajském kole čeká finanční odměna, oceněna bude i obec za příkladné knihovnické a informační služby. Vítězným obcím kraj rozdělí celkem půl milionu korun.

Vítěz krajského kola, který postoupí do kola celostátního, obdrží zlatou stuhu. Uděleny budou i stuhy dalších barev. „Modrou stuhu dostane vesnice, kterou hodnotitelská komise bude chtít ocenit za společenský život. Za činnost mládeže bude udělena bílá stuha. Zelená stuha čeká na obec, která zaujme péčí o zeleň a životní prostředí. Za spolupráci obce a zemědělského subjektu bude předána stuha oranžová. Také bude v našem kraji vyhlášena Cena naděje pro živý venkov, a to za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Sdílejte článek