Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Politika

Hnutí ANO se v Ostravě neshodlo s Ostravakem, boj je o počty radních

Vyjednávání o podobě budoucí koalice v Ostravě se zřejmě aktuálně zastavilo na postoji hnutí Ostravak, které by mělo být členem zamýšlené čtyřkoalice s vítězným hnutí ANO, ODS a lidovci.

Ilustrační foto: Archiv

Zatímco s občanskými demokraty i KDU-ČSL je ANO dohodnuto, s hnutím Ostravak se aktuálně není schopno shodnout na počtu míst v radě. Po sérii čtvrtečních jednání to řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Vyjádření lídra Ostravaku Lukáše Semeráka se zatím nepodařilo získat.

Podle něj ANO nabízí druhému hnutí Ostravak dva posty náměstků, zatímco Ostravak by v radě chtěl obsadit místa tři. To ale vítěz voleb odmítá. Macura již v podvečer uvedl, že s podmínkou Ostravaku nesouhlasí.

"Naše nabídka zní takto (dva posty v radě), a myslím si, že je nepřekročitelná," řekl Macura. Naznačil, že vítěze voleb navíc ani nic netlačí k tomu, aby musel požadavky Ostravaku přijmout.

Početně existují v Ostravě totiž i jiné možnosti koalice, než hnutím ANO dosud preferovaná čtyřkoalice, která stojí na půdorysu spolupráce z minulého volebního období.

Lídr Ostravaku Lukáš Semerák se v podvečer podrobněji k nabídce hnutí ANO nechtěl vyjadřovat. Svolal klub, kde se vše řeší. Podle Macury se oba lídři po jednání klubu hnutí Ostravak znovu sešli, ale opět se nedohodli.

Rozešli se tedy s tím, že v jednání budou pokračovat v pátek dopoledne. Aktuální vyjádření Semeráka se poté již ve čtvrtek večer nepovedlo získat.

Případná staronová koalice by mohla mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu většinu 37 hlasů. V jedenáctičlenné radě města chce mít ANO nadpoloviční většinu šesti hlasů.

Podle představ vítěze voleb by dva mandáty v radě měl Ostravak, stejný počet i ODS a jeden post by připadl lidovcům. Macura dnes znovu poukázal na to, že ANO je naopak schopno akceptovat požadavek hnutí Ostravak, aby mělo post starosty na centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde Ostravak zvítězil.

Semerák totiž už dříve naznačoval, že toto je pro něj podmínka pro spolupráci na městě. "Naše nabídka je velmi dobrá," řekl Macura.

Komunální volby v Ostravě vyhrálo ANO s 32,72 procenta hlasů, a získalo tak 21 mandátů v zastupitelstvu. Druhé hnutí Ostravak, které volilo 11,49 procenta lidí, má sedm mandátů. Na třetím místě je ODS se ziskem 9,73 procenta hlasů a šesti mandáty.

Čtvrtá KSČM dostala 8,96 procenta hlasů, což znamená také šest mandátů. Do zastupitelstva se rovněž dostali Piráti s 8,95 procenta hlasů a pěti zastupiteli. SPD, kterou volilo 6,77 procenta lidí, bude mít čtyři mandáty. Lidovci mají 5,83 procenta hlasů a tři zastupitele.

ČSSD, která si výrazně pohoršila, má 5,53 procenta hlasů a rovněž tři mandáty.

Před čtyřmi lety se koalice v Ostravě rodila poměrně složitě. Na spolupráci se nakonec dohodlo vítězné ANO s ČSSD a lidovci. Jenže koalice se zhruba po ročním fungování rozpadla, ČSSD nahradil Ostravak a lidovci.

Primátorem zůstal Macura, který už před letošními volbami opakovaně hovořil o tom, že by preferoval právě pokračování současné koalice.