Proměny kraje
28/05/2024 Petr Sobol

Hrad Hukvaldy otevřel další prostory, má nové návštěvnické centrum

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Nová turistická sezona začíná pro návštěvníky hradu Hukvaldy příjemným překvapením. Mezi 1. a 2. hradní bránou ještě před hlavním vstupem do hradu najdou nové návštěvnické centrum

Nové centrum vzniklo dobudováním objektu z 80. let minulého století, který nebyl dokončen a až doposud nebyl využíván. Novostavba respektuje historický ráz areálu, je zde nová pokladna, sociální zařízení a prostory pro kulturně-společenské aktivity.

„Z nového Návštěvnického centra hradu Hukvaldy mám velkou radost. Konečně se podařilo najít využití staršího nevzhledného objektu s monolitickým železobetonovým stropem. Stalo se z něj atraktivní místo, kde návštěvníci hradu najdou komfortní zázemí, například maminky zde budou moci přebalit miminka nebo si posedět na zpřístupněné střeše tohoto objektu. Střecha je zelená, pokrytá rozchodníky a je na ní instalována dlážděná teráska s posezením. Uvnitř objektu jsou k dispozici prostory pro konání výstav, přednášek nebo třeba komorních koncertů,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že vybudování návštěvnického centra vyšlo krajskou pokladnu na zhruba 20 a půl milionu korun, výstavba začala v září roku 2021, dokončena byla na konci roku 2023.

Nové návštěvnické centrum je bezbariérové, kromě vybudování venkovních schodišť byla součástí projektu také instalace výtahové plošiny. „I když se jedná o moderní novostavbu, nenarušuje historický ráz areálu. Objekt je zapuštěný ve sníženém severozápadním bastionu, který je oproti přístupové hradní cestě níže o asi dva a půl metru. Je ohraničený původní hradbou a baštou, od cesty jej dělí nová kamenná zeď. Díky novému schodišti si návštěvníci hradu budou moci vychutnat další pohledy do hukvaldské obory a jejího okolí,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo. Doplnil, že součástí krajské investice bylo vybudování požární nádrže. Nachází se před 1. hradní bránou a má zvýšit požární bezpečnost kulturní památky.


Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

„Jsem rád, že kraj průběžně investuje do oprav kulturních památek nemalé prostředky. Konkrétně na hradě Hukvaldy jsme v roce 2019 financovali stabilizaci severovýchodního zdiva paláce hradu, rok na to jsme hradili stabilizaci severovýchodního bastionu, v roce 2021 jsme realizovali projekt, kdy díky digitalizaci hradu vznikla nová aplikace s rozšířenou realitou. A určitě stojí za zmínku rozsáhlá rekonstrukce renesančního Kühnova paláce, zpřístupnili jsme návštěvníkům jednu z nejstarších částí hradu. Hrad Hukvaldy patří k největším hradním komplexům v České republice a spolu s oborou je úžasným místem pro celodenní výlet. Jeho návštěvníkům se snažíme nabízet stále něco nového, ne nadarmo patří mezi nejnavštěvovanější místa v celém Moravskoslezském kraji,“ sdělil náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Nové návštěvnické centrum slavnostně zahájilo provoz v rámci víkendové akce Hrad plný pokladů, v rámci které se návštěvníkům představily všechny krajské kulturní příspěvkové organizace. Svou činnost interaktivní formou prezentovala všechna krajská muzea z regionu, Galerie výtvarného umění v Ostravě, ale také Těšínské divadlo, které přímo v areálu hradu dvakrát odehrálo pohádku pro děti a po setmění Baladu pro banditu.


Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Sdílejte článek