Kultura
22/02/2021 Jaroslav Baďura

J​anáčkova filharmonie Ostrava zve online koncerty: Talentované mládí a Mahlerovu Čtvrtou

Talentované mládí na pódiu, za kamerou i za fotoobjektivem.

Tak by se dal shrnout stejnojmenný koncert, který nabídne JFO v živém přenosu na svých sociálních sítí 25. února a to v podání mladých nadaných hudebníků.

Jejich představení zaznamenají pro stream kamery absolventů a studentů oborů multimediálních technik a audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě. Fotoreportáž zase pořídí studentka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Začínající muzikanty hned následující týden na pódiu vystřídají zkušení a známí umělci. Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní 4. 3. pod taktovkou Tomáše Netopila s Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli.

Oba koncerty proběhnou ve společenském sále Domu kultury města Ostravy bez osobní účasti posluchačů.

Talentované mládí / 25. 2. od 18 hod živě online na YouTube JFO Mimořádnost tohoto koncertu spočívá v tom, že posluchači uslyší během jednoho večera hned několik skladeb pro různé sólové nástroje s doprovodem orchestru. A to v podání mladých nadaných hudebníků, vítězů různých interpretačních soutěží. Harfistka Amelia Tokarska, kontrabasista Dominik Seďa a flétnistky Sylvie Schelingerová a Anna Talácková zahrají za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, pod taktovkou Stanislava Vavřínka.

„Činnost Janáčkovy filharmonie měla vždy edukační přesah. Pořádáme orchestrální akademii, programy pro stážisty, dirigentské kurzy apod. Vzhledem k současné situaci můžeme věnovat studentům nebo čerstvým absolventům větší prostor a péči. A v této době se mi to zdá obzvlášť smysluplné,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.

Program koncertu:

Maurice Ravel Introdukce a allegro

Jan Křtitel Vaňhal Koncert D dur pro kontrabas a orchestr

Franz Doppler Koncert d moll pro dvě flétny a orchestr

Amelia Tokarska – harfa / Dominik Seďa – kontrabas / Sylvie Schelingerová – flétna / Anna Talácková – flétna / Janáčkova filharmonie Ostrava / Stanislav Vavřínek – dirigent

Mahlerova Čtvrtá / 4. 3. od 19.00 hod živě online na YouTube JFO Mahlerova Čtvrtá je odlehčenější než jeho předchozí symfonie. Orchestr však bude ještě skromnější, než si Mahler žádá, a to v důsledku dodržení potřebných rozestupů a všech aktuálních vládních opatření.

Základním hudebním motivem je píseň Nebeský život ze sbírky německých lidových a starých písní Chlapcův kouzelný roh. Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní pod taktovkou Tomáše Netopila a s Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli. Sólistou kontrabasového koncertu Nina Roty (jde o známého skladatele filmové hudby) bude Martin Raška, první kontrabasista ostravského orchestru.

Program koncertu:

Nino Rota Divertimento concertante pro kontrabas a orchestr

Gustav Mahler Symfonie č. 4 G dur

Martin Raška – kontrabas / Kateřina Kněžíková – soprán / Janáčkova filharmonie Ostrava / Tomáš Netopil – dirigent

Sdílejte článek