Nejnovější zprávy: ​Krátkodobé jízdenky v ostravské MHD od ledna zdraží Muž našel při bourání domu 111 let starou kolejnici. Daroval ji železárnám

Kultura

Janáčkova filharmonie kvůli tragédii nezahraje v Polsku, koncert v Paříži se však koná

​Janáčkova filharmonie Ostrava plánovala své první novoroční turné odehrát ve dnech 19. – 21. 1. 2019 nejprve v polských Katovicích a následně v Paříži.

Foto: Boguslaw Beszlej

Sobotní koncert v koncertním sále Národního orchestru polského rozhlasu v Katovicích byl zrušen z důvodu celostátního smutku za tragicky zesnulého gdaňského premiéra Pawła Adamowicza.

Janáčkovci tak odehrají pouze jediný koncert v pondělí 21. 1. 2019 ve zmiňovaném pařížském divadle Théâtre des Champs Elysées.

Janáčkova filharmonie Ostrava v poslední době reprezentuje Českou republiku v zahraničí nejen na klasických symfonických koncertech, ale i jako kvalitní těleso, doprovázející nejslavnější zpěváky.

Jedná se o velice prestižní koncerty a sály – z minulosti zmiňme např. koncerty s Rollandem Villazónem ve slavném koncertním sále Berlínské filharmonie nebo s Jonasem Kaufmannem v Mnichově či Annou Netrebko v Théâtre des Champs Elysées v Paříži.

Pořadatel posledního ze zmiňovaných koncertů byl s výkonem ostravských filharmoniků natolik spokojen, že je pozval k dalšímu podobnému vystoupení.

Hlavní hvězdou večera bude francouzská koloraturní sopranistka Patricia Petibon. Janáčkova filharmonie ji doprovodí v programu doslova nabitém písněmi a operními áriemi.

První polovina koncertu se ponese v duchu španělských písní a árií Manuela de Fally, Enriqua Granady, Joaquína Turina, v nichž se samostatně blýskne i samotný orchestr v úvodu k opeře Goyescas E. Granady, a pak také ve španělských tancích M. de Fally (např. z baletu Čarodějná láska).

Druhá polovina večera pak přinese zejména písně amerického skladatele Samuela Barbera a árie z operety Candide Leonarda Bernsteina. Hudebního nastudování se ujal německý dirigent Robert Reimer.

Ředitel JFO Jan Žemla k turné poznamenal: "České orchestry jsou do Francie zvány poměrně sporadicky. Je to pro Janáčkovu filharmonii vzácná příležitost k šíření věhlasu české interpretační tradice v jednom z nejslavnějších divadel světa.”