Kultura
26/04/2021 Jaroslav Baďura

​Janáčkova filharmonie Ostrava uvede on-line Beethovenův Trojkoncert

Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) zve na další živý stream. Již tuto středu 28. dubna od 19 hodin zazní Beethovenův Trojkoncert – v podání Lobkowicz Tria a pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Petra Popelky.

Na programu je také druhá symfonie Arthura Honeggera, člena Pařížské šestky, a nahradí tak Sukovo původně plánované Zrání, které pro velké obsazení orchestru bohužel není možné odehrát.

Koncert, který se uskuteční v Domě kultury města Ostravy bez osobní přítomnosti diváků, bude přenášen živě na YouTube a sociálních sítích JFO. Současně v tomto týdnu probíhá studiové nahrávání koncertu pro společnost Rubicon Classics.

Celý Beethovenův Trojkoncert zaznamenají také mikrofony Českého rozhlasu a nabídnou jej 14. 5. posluchačům stanice Vltava.

„Nahrávání je jednou ze stěžejních činností symfonického orchestru, a v době pandemie o to důležitější, řekněme až samozřejmé. Proto nás těší, že bude Beethovenův Trojkoncert vedle živého streamování také studiově nahráván pro společnost Rubicon Classics. Na CD v tomto týdnu současně nahráváme i Grand rondeau concertant op. 25 J. V. H. Voříška. Stejně jako v případě Beethovenova Trojkoncertu budou sólisty Lobkowicz Trio a dirigovat bude náš hlavní hostující dirigent Petr Popelka,“ dodává Ondřej Daněk, manažer orchestru JFO.

Beethovenův Trojkoncert byl premiérován roku 1808 ve Vídni. Violoncellového partu, který je ze sólových nástrojů asi nejvýraznější, se tehdy ujal český rodák Antonín Kraft.

Propojení tří sólových nástrojů a orchestru odkazuje sice na hudební tradici minulosti, zároveň však v rukou hudebního inovátora směřuje k symfonizaci sólistického koncertu. „Skladba se třemi koncertujícími hlasy je cosi nového,“ byl si vědom Beethoven.

Program koncertu

Arthur Honegger Symfonie č. 2

Ludwig van Beethoven Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr C dur op. 56

Lobkowicz Trio:

Lukáš Klánský – klavír

Jan Mráček – housle

Ivan Vokáč – violoncello

Janáčkova filharmonie Ostrava

Petr Popelka – dirigent

Podrobnější informace k programu naleznete zde. Koncert bude ke zhlédnutí zde.

JFO je s Vámi ONline. Všechny streamy JFO jsou k dispozici zde.

Sdílejte článek