Kultura
03/10/2023 Petr Sobol

Janáčkova filharmonie startuje 70. sezonu, první koncerty jsou vyprodané

Foto: Martin Kusyn

Slavnostním Zahajovacím koncertem odstartuje již tento týden ve dvou dnech očekávaná domácí část jubilejní 70. koncertní sezony Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Svůj druhý rok v provizoriu bývalého kina Vesmír zahájí orchestr pod vedením svého šéfdirigenta Vassilyho Sinaiského z důvodu zcela vyprodané kapacity sálu hned dvakrát po sobě – ve čtvrtek 5. a v pátek 6. října. Na programu bude jedno z nejslavnějších děl hudební historie – Beethovenův Houslový koncert a Šostakovičova Devátá symfonie. Po boku orchestru se představí prvotřídní houslista Vadim Gluzman, o spolupráci s ním usilovala JFO pět let. Premiéra vyprodaného koncertu i jeho repríza začínají shodně v 19 hodin.

„Do výjimečné sedmdesáté koncertní sezony se nám podařilo získat skutečně mimořádnou plejádu vynikajících umělců. Na programu jsou dirigentské debuty, světové i české premiéry, část sezony věnujeme výročí Bedřicha Smetany a Roku české hudby, velký prostor bude patřit také vzdělávání a popularizaci hudby,“ poodkrývá ředitel JFO Jan Žemla, a dodává, že do kategorie mimořádných řadí hned letošní Zahajovací koncert. „O špičkového houslistu Vadima Gluzmana jsme usilovali posledních pět let, avšak společný termín jsme kvůli jeho vytíženosti a dalším projektům našli až nyní.“ Gluzman se v programu zahajovacího koncertu představí pod vedením šéfdirigenta Vassilyho Sinaiského, který na tomto postu s JFO vstupuje do své poslední koncertní sezony.

Janáčkova filharmonie má za sebou rok v provizorním koncertním sále přeměněném na míru z bývalého kina Vesmír, ve kterém odehraje i tuto jubilejní sezonu. To, že se jedná o sál s menší kapacitou pro přibližně 500 posluchačů i s menším pódiem považuje ředitel Jan Žemla zároveň za výzvu. „Po roce existence v tomto prostoru víme, jaký repertoár si můžeme dovolit hrát, tomu se tedy přizpůsobil i náš program. Zároveň chceme vyjít vstříc maximálnímu možnému počtu posluchačů, aby si naše koncerty užili přímo v sále, proto některé uvedeme dvakrát a například u Novoročního koncertu to bude dokonce třikrát.“

Vedle koncertních cyklů, které se odehrávají ve Vesmíru, JFO připravuje znovu také návštěvnicky velmi oblíbené crossoverové koncerty v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích, kde dochází ke spojení klasické a populární hudby. „V jubilejní sezoně se zde s námi na jednom pódiu představí například Jiří Pavlica se svým Hradišťanem nebo Tomáš Klus, s nímž po pěti letech vrátíme na scénu jeho Klusymfonii,“ zve ředitel Jan Žemla. V tomto cyklu nabídne Janáčkova filharmonie také spojení se skupinou Jelen či zpěvačkou Lenkou Dusilovou s projektem Adiemus. Vstupenky na tyto koncerty jsou již téměř vyprodané, což rovněž odpovídá dlouhodobému trendu - v předchozí sezoně se podařilo JFO v Gongu vyprodat všech osm koncertů včetně repríz, přišlo na ně zhruba 12 tisíc posluchačů.

Z dalších aktivit, které Janáčkovu filharmonii Ostrava čekají, je to řada edukačních programů pro školy, workshopy pro pedagogy, a jako jeden z mála orchestrů v České republice připravuje také letos hudební setkávání pro seniory s názvem Filharmonie plus. Mezi návštěvnicky nejatraktivnější patří také koncerty Dětského cyklu, které jsou určeny rodičům a jejich dětem, a v letošním roce oslaví jako součást dramaturgie JFO už deset let.

O koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava je mezi posluchači obrovský zájem. Vzhledem k současné snížené kapacitě Vesmíru, tak v minulé sezoně přišla s možností zakoupit si vstupenky k stání a vybrané koncerty začala dokonce reprízovat. „Velmi nás těší, že nám posluchači zachovávají přízeň i v provizoriu. V tuto chvíli máme prodáno přes dva tisíce abonentek. Koupit vstupenky v rámci předplatného není jen o finanční výhodnosti, ale dnes už také o garanci místa v mnohdy jinak nedostupném sále. Proto všem doporučuji koupit vstupenky do konce sezony již teď,“ shrnuje vedoucí marketingu a obchodu Petra Javůrková.

Jubilejní 70. koncertní sezona přinese kromě nabitého programu a celé řady hudebních hvězd světového formátu také novou publikaci o Janáčkově filharmonii Ostrava. „Vznikající kniha má JFO představit prostřednictvím lidí, kteří ji tvořili nebo tvoří. Myšlenka o jejím vydání vznikla před pěti lety, kdy jsme začali spolupracovat s fotografkou Ditou Pepe na tvorbě katalogů koncertní sezony Janáčkovy filharmonie. Jedná se tedy o dlouhodobý proces a kniha, na níž vedle Dity Pepe spolupracuje také spisovatelka Jana Poncarová či grafik Štěpán Malovec by měla spatřit světlo světa v závěru tohoto roku,“ doplňuje Petra Javůrková.

Janáčkova filharmonie ročně odehraje zhruba 50 koncertů přímo v Ostravě a dalších až 20 vystoupení po celé České republice nebo v zahraničí. Renomé JFO zajišťuje zejména stovka prvotřídních hráčů orchestru nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Přesně 1. ledna 2024 uplyne 70 let od jejího založení. Janáčkova filharmonie Ostrava v současné době působí především v provizorních prostorách bývalého kina Vesmír, avšak s naplňujícím se snem o novém koncertním sále podle návrhu newyorského architekta Stevena Holla. Aktuálně se území okolo Domu kultury města Ostravy (DKMO), předchozího působiště JFO, proměnilo ve staveniště, kde probíhají přípravné práce. Současně se vybírá zhotovitel stavby – tedy samotné rekonstrukce DKMO a přístavby koncertního sálu.

Sdílejte článek