Kultura
30/03/2024 Roman Vojkůvka

Jde se do kina! Podívejte se na očekávané dubnové filmové novinky

Ilustrační foto: Pixabay.com

Magazín PATRIOT přináší přehled očekávaných dubnových filmových premiér.

Pokud se během nadcházejícího dubna předávkujete pozitivní atmosférou navozenou jarním sluncem, rozkvetlými palouky a zpěvem navrátivšího se ptactva, můžete si jít užít trochu trudomyslnosti do kina.

Smršť

SK/ČR, 2024, 121 min, horor, v kinech od 4. 4. 2004, Bontonfilm

Na mlžných silnicích v pohraničních horách se odvíjí děsivý příběh o větrném démonovi a záhadné stařeně v pohřebních šatech. Skromnou anotaci distributora si dovolím doplnit údaji z popisu knihy Jozefa Kariky, podle které byl snímek natočen. Píše se v něm nejen o děsivém přízraku stařeny, ale zejména o fenoménu halného větru, během jehož aktivity údajně stoupá počet násilností, nehod, vražd i sebevražd. Smršť, stejně jako předchozí Karikův horor Trhlina režíroval Peter Bebjak a do hlavní role opět obsadil slovenského drsoně Tomáše Maštalíra.


Foto: se souhlasem distributora

První znamení: Přichází satan!

The First Omen, USA, 2024, horor, v kinech od 4. 4. 2024, Falcon

Mladá Američanka je poslána do Říma, aby sloužila církvi. Zde však narazí na temnotu, která ji přiměje zpochybnit vlastní víru a odhalí děsivé spiknutí, plánující zrození inkarnovaného zla. Kdo z nás milovníků hororu by neznal klasiku „Přichází satan!“, její tři pokračování a slušný remake. Satanova zplozence Damiena se v novém dílu série patrně nedočkáme, za to nás čeká výměna pohlaví na poli hlavní postavy, postu režisérském i scénáristickém a pokud se v Hollywoodu skutečně rozšoupli, možná přijde i paní Antikristová.

Opičí muž

Monkey Man, USA/Can, 2024, 113 min, akční, thriller, v kinech od 4. 4. 2024, CinemArt

Protagonistou příběhu je obyčejný muž, který pronikne do světa nelegálních zápasů, aby pomstil smrt své matky. Na počátku nemá sebemenší předpoklady uspět, protože se neumí prát. Učí se ale rovnou bojem a nemíní přestat, dokud nedokáže vyhrávat. Jeho příběh se prolíná s legendou o maskovaném Opičím muži, ochránci slabých a bezbranných. Bollywoodskou akci plnou indických herců zrežíroval za hollywoodské peníze herec Dev Patel (Milionář z chatrče), který se zároveň zhostil hlavní role mstitele.


Foto: se souhlasem distributora

Poslední jednotka

Les Derniers Hommes, Fr, 2023, 123 min, historický, válečný, v kinech od 11. 4. 2024, CinemArt

9. března 1945 zahajuje japonská armáda nečekaný útok proti francouzským jednotkám v Indočíně. Kolona legionářů pronásledovaná nepřítelem uniká do nitra džungle, aby se dostala na spojeneckou základnu vzdálenou více než 300 km. Ačkoliv to v tomhle válečném dramatu podle skutečného příběhu bude pro frantíky zpočátku vypadat bledě, věřím, že na konci si společně s Cimrmanem budeme moci s chutí zazpívat „ba i ti šikovní Japonci, se silami jsou na konci“.

Nezlomní

Arthur the King, USA, 2024, dobrodružný, v kinech od 11. 4. 2024, Bontonfilm

Po devatenácti letech vytrvalostního závodění stojí Michael (Mark Wahlberg) naposled na startovní čáře, aby se na mistrovství světa Adventure Racing v Dominikánské republice ještě jednou pokusil dovést svůj tým vítězně do cíle. V náročném terénu napříč džunglí narazí na opuštěného psa, který se k němu přidá a stane se součástí týmu. Na 700kilometrové trati pak mezi ním a toulavým psem Arthurem vznikne silné pouto. Film podle knihy švédského vytrvalce Mikaela Lindnorda, který tento dojemný příběh zažil na vlastní kůži.

Abigail

USA, 2024, horor, v kinech od 18. 4. 2024, CinemArt

Parta zločinců unese dvanáctiletou dceru mocného šéfa podsvětí. Aby získali výkupné, musejí zvládnout jediné, uhlídat Abigail přes noc. V uzavřeném sídle ale věznitelé v hrůze zjišťují, že sdílejí prostory s ne až tak úplně normální dívenkou. Myslím, že nic nepokazím, když zmíním (ono je to ostatně vidět i v traileru), že Abigail je upírka. Únoscům boj o přežití navíc komplikuje fakt, že na ni neplatí jinak osvědčené likvidační prostředky jako svěcená kojenecká voda se zvýšeným DPH, horské slunce, ba ani silná domácí česneková polévka.


Foto: se souhlasem distributora

Toxic

ČR, 2024, 97 min, drama, v kinech od 18. 4. 2024, Bioscop

Atmosférické drama určené zejména mladému publiku je vyprávěné optikou úspěšného, leč osamělého třicátníka Tomáše. Když se seznámí s Ester, spíš neobvykle přitažlivou než klasicky krásnou dívkou, je fascinován jejím nekonformním přístupem k životu. Vše se změní, když do děje vstoupí tajemný Maty, ke kterému váže Ester hluboké pouto z minulosti. Tomáš musí vymyslet plán, jak Matyho vypudit z jejich života. Pokud chcete vysvětlení, proč Tomáš jednoduše nedá Matymu po čuni a neukáže mu kde je jeho místo, zajděte do kina.


Foto: se souhlasem distributora

Prázdniny s Broučkem

ČR, 2024, komedie, v kinech od 18. 4. 2024, Bontonfilm

Rodina vyráží na prázdniny k moři ve starém karavanu, kterému se odjakživa říkalo Brouček. A přestože je Jadran doslova na dosah, cesta se může pořádně protáhnout. Žádná katastrofa však vysněnou dovolenou nedokáže překazit. Z anotace dalšího epochálního Broučkova výletu vyplývá, že rodina se ve vlnách Jaderského moře nakonec omočí. Je tedy jasné, že cílem vyprávění, jako u každé správné road movie, je zde právě ona cesta. Ve filmu uvidíte Barboru Polákovou, Lukáše Příkazkého, Pavla Zedníčka a další.

Lesní vrah

ČR, 2024, krimi, drama, v kinech od 25. 4. 2024, Vernes

Kriminální drama sleduje poslední rok života Viktora Kalivody, jednoho z nejznámějších českých sériových vrahů, jenž v roce 2005 zabil v lese tři náhodné kolemjdoucí. Pracoval jako policista, vyhrál v soutěži „Chcete být milionářem“, měl nadprůměrně vysoké IQ a plánoval vystřílet pražské metro. Dokážeme někdy pochopit, co se odehrávalo v jeho hlavě? V roli vraha, který se údajně nikdy nesmál, se představí pečlivě vybraný Michal Balcar, známý z pohádky Hodinářův učeň, ve které se taky skoro neusmál.

Sdílejte článek