Kultura
03/01/2024 Roman Vojkůvka

Jde se do kina! V lednu má premiéru Ferrari i Aristokratka ve varu

Ferrari. Foto: se souhlasem distributora

Magazín PATRIOT přináší přehled očekávaných lednových filmových premiér.

Pranostiky poukazují na mnoho úkonů, které by se na Nový rok neměly dělat. Varují před praním a věšením prádla, neboť obojí může do rodiny přinést neštěstí, či dokonce smrt. Nedoporučují jíst drůbež, ryby ani zajíce, aby nám štěstí neuletělo, neuplavalo nebo neuteklo a ze stejného důvodu se nemá ani zametat. Žádná z prověřených rad ale nenamítá nic proti tomu, abyste zašli do kina. Což samozřejmě platí nejen na Nový rok, ale i po celý zbytek ledna.

Ferrari

USA, 2023, 130 min, životopisný, drama, v kinech od 4. 1. 2024, Vertical Ent.

V létě 1957 se bývalý automobilový závodník Ferrari (Adam Driver) ocitá ve velké krizi. Řeší problémy v manželství, zlomí jej smrt syna a jako poslední hřebík do rakve přichází bankrot společnosti, jíž věřil. Příběh nejdůležitější životní etapy Enza Ferrariho představí události vzniku výkonného sportovního vozu, zrodu legendární automobilové značky a položení základního kamene závodů Formule 1. Čtyři roky poté, co tým Ferrari dostal na stříbrném plátně na frak od konkurenčního Fordu ve filmu Le Mans‘ 66, přichází příběh slavné italské značky vyprávěný převážně v superlativech. Snímek natočil veterán Michael Mann, režisér mj. klasiky Nelítostný souboj a Poslední mohykán, což by mohla být záruka kvality.

Zásah štěstím

Coup de chance, FR/USA, 2023, 93 min, thriller, drama, v kinech od 4. 1. 2024, Bioscop

Fanny a Jean působí jako dokonalý pár. V profesním životě jsou spokojení, žijí v nádherném bytě v krásné pařížské čtvrti a zdá se, že jsou do sebe zamilovaní stejně, jako když se poprvé setkali. Vše se ale změní, když Fanny potká kamaráda ze střední a propadá jeho neodolatelnému šarmu. Jubilejní padesátý a pravděpodobně poslední film dnes sedmaosmdesátiletého scenáristy a režiséra Allena Stewarta Konigsberga, známého pod pseudonymem Woody Allen. Tentokrát nepřichází s komedií, pro skeptiky tedy připomínám, že už několikrát dokázal, např. v Iracionálním muži a zejména v Match Point – Hře osudu, že temnou žánrovou strunu zvládá stejně bravurně jako tu humornou.

Aristokratka ve varu

ČR, 2024, komedie, v kinech od 18. 1. 2024, Falcon

Hrabě Frank (Hynek Čermák) se ženou Vivien (Tatiana Dyková) a dcerou Marií (Yvona Stolařová) žijí stále na zámku Kostka. Zájem návštěvníků o kletbu komtesy Marie bohužel už ochabl a nebohý hrabě tak nemá peníze nejen na opravy, ale ani na výplaty zaměstnancům. Naštěstí se objeví osoba, která dá událostem nový směr. První film natočený podle úvodní knihy šestidílné série Evžena Bočka přitáhl víc než pět set tisíc diváků. Pokud bude stejně úspěšná i dvojka a producenti se pustí do dalších dílů současnou rychlostí (jeden film za čtyři až pět let), bude představitelce mladinké Marie v posledním dílu přes čtyřicet. Buď tedy dokáže dvacetiletou hrdinku přesvědčivě zahrát, nebo ji CGI specialisti digitálně omladí jako De Nira v Irčanovi. Což ale výrazně zvedne rozpočet.

Pan Blake k vašim službám

Complètement cramé !, FR, 2023, 100 min, komedie, v kinech od 11. 1. 2024, CinemArt

Od chvíle, co Andrew Blake (John Malkovich) přišel o manželku, jej na světě už nic netěší. Z posledních sil se vydá do Francie na návštěvu panství, kde se kdysi se ženou seznámili a neplánovaně zde přijme práci majordoma. Ačkoli byl přesvědčený, že pro něj už všechno skončilo, v přítomnosti obyvatel onoho specifického místa, ztracených stejně jako on sám, se pro něj otvírá nová životní kapitola. Tady se opět potvrzuje stará pravda, že práce nejen šlechtí, ale že i všechny smutky zahání. Majordomus je dle slovníku správce nemovitosti, zodpovědný za vedení a chod domácnosti, residence, či hotelu, ale i kdyby to byl vrátný na levné ubytovně, v podání mistra Malkoviche bude určitě stát za vidění.

Krvavý Johann

ČR, 2023, 90 min, horor, v kinech od 11. 1. 2024, Bontonfilm

Stará legenda o Johannu Faustovi ožívá ve chvíli, kdy po staletích pekelného vyhnanství rozpoutá noc hrůzy, na kterou Praha dlouho nezapomene. Johann je odhodlán podmanit si za pomocí upírů, zombíků a mutantů celé město a zanechat za sebou hromadu mrtvých Pražáků. Zastavit ho může jen jeho bývalá milá Markéta, která ho před staletími do temnoty zahnala. Český horor je pro mnohé cosi jako oxymóron, přestože na domácí půdě a nejen po roce 1989, už pár slibných kousků vzniklo. Pokud jste, tak jako já příznivci temného žánru a zároveň vlastenci, neváhejte a zajděte do kina podpořit tuzemský horor. Ten se totiž momentálně nalézá, stejně jako norek evropský, či přímorožec šavlorohý na Červeném seznamu ohrožených druhů.

Bastard

Bastarden, DAN/SWE/NOR/SRN, 2023, 127 min, historický, životopisný, v kinech od 18. 1. 2024, Film Europe

Strhující drama o dobývání dánských vřesovišť, neúprosné přírodě a velkých snech, odehrávající se v polovině 18. století. Hrdý a nekompromisní Ludvig Kahlen, hledající ve vyprahlé a divoké krajině bohatství a úctu, je na své cestě doprovázen ženou, spojenkyní v boji proti zlu. Anotace zní velkolepě a lákavě pro každého fanouška klasických drsných příběhů s nespoutaným mužským hrdinou, jemuž za všech okolností stojí po boku jeho oddaná polovička. Směrem k těm, které by tento životopisný snímek mohl inspirovat k romantickému dobytí nejbližšího vřesoviště, podotýkám, že jsou u nás ve valné většině chráněna zákonem. V hlavní roli Bastarda uvidíme nejlepšího dánského herce Madse Mikkelsena.

Noční koupání

Night Swim, USA, 2024, 116 min, horor, v kinech od 4. 1. 2024, CinemArt

Neběhejte, nepotápějte se, není tu žádný plavčík. A hlavně se nekoupejte po setmění. Může vás to stát život. Filmaři se už nejednou pokusili vystrašit nás zdánlivě neškodnými, ba mnohdy prospěšnými věcmi denní potřeby. Díky Kruhu jsme se báli pustit si videokazetu a zvednout telefon, po zhlédnutí duchařiny Pod povrchem se nám nechtělo do vany a k vůli krváku Pěna zabiják jsme se děsili jogurtu. A teď abychom měli strach vlézt i do bazénu. Pokud tuto vymoženost na zahradě nemáte, ba nevlastníte ani zahradu, nemusíte se bát. Jestli však bazénem disponujete, přisypte tam víc chloru. Pakliže to v něm skryté temné síly rovnou nezabije, budou je alespoň štípat oči.

Sdílejte článek