Společnost
08/11/2015 ČTK

Karvinská hornická nemocnice ruší operace pro pacienty VZP

Karvinská hornická nemocnice s účinností od 16. listopadu až do konce letošního roku ruší všechny plánované operace pro pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Informoval o tom ředitel nemocnice Tomáš Canibal. Podle něj je důvodem k rušení operací omezená úhrada zdravotní péče od VZP, jejíž výši už nemocnice vyčerpala.

Pojišťovna naopak tvrdí, že se nemocnice tímto krokem snaží vymoci vyšší úhrady na úkor dalších zdravotnických zařízení v zemi.

Podle Canibala nemocnice bude muset zrušit přibližně 20 operací, ve většině případů se jedná o operace endoprotéz. Pacienty, kterým operaci musela zrušit, o situaci informovala osobním dopisem, kde se jim podle ředitele vše snaží vysvětlit.

„VZP hradí karvinské nemocnici péči o své klienty podle standardních úhradových mechanismů, tedy naprosto stejně, jako všem ostatním zdravotnickým zařízením v České republice. Karvinská nemocnice si tímto způsobem pouze snaží vymoci vyšší úhrady na úkor všech ostatních zdravotnických zařízení v Česku. Považujeme za přinejmenším neetické, že se při tom neštítí brát za rukojmí nemocné lidi,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Dodal, že ve spádové oblasti má VZP i bez karvinské nemocnice dostatek smluvních partnerů, kteří jsou připraveni se o klienty pojišťovny postarat.

Canibal odmítá, že by nemocnice svým prohlášením pojišťovnu jakkoliv vydírala. „My jenom oznamujeme, že peníze, které máme od zdravotní pojišťovny, máme de facto vyčerpané. Jestliže jsme schopni tu péči někde ubrat, pak je to u plánovaných operačních výkonů. Jsou to výkony, které jsou pro nás náročné. Musíme nakoupit endoprotetické materiály nebo páteřní implantáty od našich dodavatelů, těm dodavatelům je musíme zaplatit. Kdybychom ty operace provedli a víme, že je nedostaneme zaplacené, tak to tady jde trošku proti logice. Nevydíráme nikoho, jenom říkáme, že těch peněz je málo,“ uvedl Canibal.

Dodal, že všichni pacienti s akutními zdravotními potížemi budou v nemocnici i nadále ošetřeni, a to včetně akutních operačních zákroků.

Sdílejte článek