Kultura
28/04/2021 Jaroslav Baďura

Když odehráli Švejka, vyhořeli. Před 35 lety bylo ostravské divadlo znovu otevřeno

​Před 35 lety – dne 28. dubna 1986 – bylo opět otevřeno Divadlo Jiřího Myrona.

Rekonstrukce požárem zničeného kulturního stánku trvala dlouhých 10 let. Divadlo vyhořelo v noci ze 6. na 7. prosince 1976 po představení muzikálu Švejk napsaného na motivy Haškova románu.

Po rekonstrukci bylo prvním představením uvedení reprízy muzikálu Štěstí pro Annu – autorem je Petr Miller, dnes emeritní sólista souboru opereta/muzikál NDM.

Po požáru zbylo z původního divadla a jeho zázemí velmi málo: zničeny byly sály, jeviště, hlediště i šatny. Jeden ze členů souboru ostravské operety Josef Kobr řádění ohně sledoval.

„Hoří Divadlo Jiřího Myrona – toto naléhavé volání, plné rozechvění, mne probudilo z hlubokého spánku. Vždyť jsem uléhal dost vyčerpán po roli Švejka, kterého jsem před několika hodinami na scéně Myronova divadla dohrál. Vyskočil jsem z postele a přesvědčil se na vlastní oči, že je to hrůzná pravda. Zlověstná zář požáru mi sevřela srdce bolestí. Bylo mi, jako bych ztrácel někoho milého a drahého,“ popsal tehdy své bezprostřední dojmy.

Divadlo muselo být z velké většiny zbouráno až do úrovně terénu. Zůstala prakticky jen hlavní vstupní část s historickou fasádou. Projekt nového divadla vypracoval architekt Ivo Klimeš ze Stavoprojektu Ostrava a stavbu realizoval Okresní stavební podnik Ostrava.

Nový interiér foyer, hlediště i jeviště navrhl architekt Radim Ulman. „Foyer tak od té doby dominuje světelná plastika složená z 3000 skleněných kroužků, tu jsme zachovali i při nedávné velké rekonstrukci zázemí divadla,“ přiblížil ředitel NDM Jiří Nekvasil.

V hledišti jsou od roku 1986 pohodlnější sedadla a nové je i uspořádání sálu: kukátkové divadlo s možností rozšířit jeviště i na prostor proscénia a bočních předscén či na zadní jeviště. Železná protipožární opona s polozrcadlovým efektem váží téměř 14 tun.

Velká rekonstrukce v letech 2018–2019 financovaná městem Ostrava vylepšila především zázemí, vybudováno bylo komorní Divadlo „12“ a připojeny byly i rohové sekce komplexu budov, kde dříve sídlily jiné služby a obchody. V komplexu je nová pasáž prodeje vstupenek, navazující kavárna a vedle Divadla „12“ je nový bar.

Rohová sekce slouží Ateliéru pro divadelní vzdělávání při NDM. Fasáda se novou rekonstrukcí více přiblížila původnímu vzhledu Národního domu (první český kulturní stánek v Moravské Ostravě, v němž DJM sídlí, postaven byl 1894).

Rekonstrukcí prošel slavnostní sál v prvním patře. Divadlo tam pořádá výstavy nebo společenská setkání, jiní pořadatelé využívají sál například ke koncertům.

Na rekonstrukci ovšem stále čekají jeviště, veškerá jevištní technika a hlediště Divadla Jiřího Myrona. „ Divadelní budova a její vybavení po 35 letech intenzívního užívání bez větších oprav dosluhuje, technologicky je vybavení na hranici životnosti a potřebuje zmodernizovat. Jeviště Divadla Jiřího Myrona je největším divadelním prostorem na Moravě a potřebuje v duchu 21. století zásadně vylepšit technické možnosti pro potřeby scén muzikálu, baletu i činohry,“ uzavřel ředitel NDM Nekvasil s tím, že divadlo už má připraven projekt.

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě existuje od roku 1919. Dnes má dvě budovy a tři divadelní scény: Divadlo Antonína Dvořáka, v dalším komplexu budov je Divadlo Jiřího Myrona a nové komorní Divadlo „12“. Čtyřsouborové NDM je dnes největší kulturní institucí v Moravskoslezském kraji. Nabízí operu, činohru, muzikálovou produkci a balet.

Sdílejte článek