Nejnovější zprávy: ​Baník by měli reprezentovat převážně hráči ze Slezska, říká František Komňacký ​Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí už se jezdí po novém mostě

Společnost

Kempy v Moravskoslezském kraji se chystají na otevření, rezervace už mají

​Provozovatelé kempů v Moravskoslezském kraji se připravují na letní sezonu, i když zatím nevědí, kdy a za jakých podmínek budou moci otevřít.

Autokemp Frenštát. Foto: Autokemp Frenštát

Rezervace na léto už mají, protože je přijímali s výhledem, že v létě provoz ubytovacích zařízení bude možný. Ceny se v kempech většinou nemění, řekli provozovatelé kempů.

Kvůli koronavirové pandemii jsou hromadná ubytovací zařízení v Česku z nařízení vlády uzavřena téměř v kuse sedm měsíců. Jejich služeb mohou nyní využít jen lidé cestující ze služebních důvodů nebo za lékařem.

Vedoucí autokempu Ricco s koupalištěm v Příboru na Novojičínsku Rudolf Korčák řekl, že předpokládá otevření areálu od 12. června.

"Hlavní hygienička se dala slyšet, že pokud to bude dobré, otevřou se venkovní bazény k 31. květnu. Tak my bychom, pokud bude situace dobrá, chtěli otevírat 12. června, dřív určitě ne, protože jsme přišli o všechny školní výlety a různé akce,“ řekl Korčák.

Myslí si, že v té době ale stejně bude ještě spousta věcí omezena nebo zakázána. Bez bazénu podle něj nemá smysl areál otvírat, protože jen kvůli restaurační zahrádce by tam lidé nešli, když ve městě už bude v té době fungovat zahrádek spousta.

"Rezervace ubytování máme, protože jsme s nimi začali už v lednu bez ohledu na to, jaká byla situace. Nechtěli jsme po lidech ani žádné zálohy. Lidé se nám hlásí, ale máme letos zatím pouze padesátiprocentní obsazenost, což je asi o 30 procent míň než v jiných letech. Lidé jsou stále opatrní, možná vyčkávají, anebo vyhledávají spíš samostatné chalupy,“ řekl Korčák.

Ceny se v Příboru zvedat nebudou. "Ale nemáme žádné novinky. Loňská sezona byla tak krátká, letošní jsme vůbec nevěděli, jestli bude. Byli jsme zastaveni vlastně skoro celý rok. Děláme hostinskou činnost, cestovní ruch, kulturní akce, sportovní akce, cateringy, a celý rok jsme si ani neťukli. Takže jedeme v zaběhnutých kolejích, nabídek za těch 30 let máme již tolik, že vždycky je si z čeho vybrat,“ řekl Korčák.

Autokemp Frenštát pod Radhoštěm na Novojičínsku, který provozují městské Technické služby, už má chatky na sezonu prakticky obsazené. „Možná je volno pár dní na konci srpna, ale to je v tuto dobu úplně normální. Rozjeli jsme nově rezervace karavanů, tam je první polovina sezony obsazena z nějakých 70 procent, ale s tím, že lidé to u nás ještě neznají,“ řekl vedoucí Technických služeb Pavel Stachura.

Obsazenost kempu podle něj není důsledkem nynějších komplikací při cestách do ciziny. „Nesvádím to na covid. Co se týče obsazenosti, tak posledních pět let jsme jako kemp opravdu pořádně obsazeni,“ řekl Stachura.

Frenštátský kemp se stále rozšiřuje, ceník se tam neměnil. „Rozšiřujeme elektro sloupky pro stany. Stavíme chatky. Máme postavené dva nové sruby a chtěli bychom přistavět ještě další tři, na které máme peníze, ale to už asi nestihneme tuto sezonu,“ řekl vedoucí.

Zatím počítá s otevřením za týden. „Od 24. května bychom asi mohli otevřít. Ještě to nebylo oficiálně řečeno, ale chystáme se, aby k tomu datu byla alespoň část chatek připravena. Karavanová stání a místa pro stany se chystat nemusí. Uvidíme, jaké budou podmínky pro ubytování,“ řekl Stachura.

Problém by ale podle něj mohl být se sháněním pracovníků. "Na sezonu musíme přijmout tři uklízečky, na hlavní sezonu šest recepčních, což není žádná legrace, navíc když je to takhle nejasné. Studenti jdou za prací, potřebují si třeba vydělat na studia, tak jdou tam, kde jim to dají, když já jím ale nenabízím jistotu, tak sehnat lidi od nočních hlídačů až po recepci je dost složité,“ řekl Stachura.

Moc dlouho předem lidi nabírat nemůže, protože kdyby se otevření ještě posunulo, bylo by to zbytečné.

„Připravujeme se jako každý rok a tak, jak nám to vládní opaření umožní,“ řekl Jan Damek, jednatel společnosti Sportplex Frýdek-Místek, která provozuje mimo jiné autokemp Olešná. Nějaké rezervace na léto už na Olešné mají.

„Je to víceméně stejné jako loni. Lidé se teprve rozkoukávají, co bude a nebude,“ řekl Damek. Ceny v autokempu se neměnily. V sezoně by v něm měla vzniknout nová dětská zóna s nafukovacími skákadly.