Kultura
03/05/2024 Jaroslav Baďura

Kino na hranici, den třetí. Den plný skvělých filmů, literárních setkání i hudby

Unikátní filmová přehlídka Kino na hranici, která v několika sálech v Českém Těšíně i polském Těšíně propojuje to nejlepší z české, polské a slovenské kinematografie, dnes pokračuje třetím dnem.

A nutno říci, že pátek přináší několik mimořádně zajímavých počinů.

V patnáct hodin se například na polské straně v Teatru A. Mickiewicza promítá polský film Výmyk, pod kterým je režijně podepsán Greg Zgliński. "Bratři Alfred a Jerzy se na cestě příměstským vlakem stanou svědky násilného incidentu, při kterém několik chuligánů zaútočí na mladou ženu. Zatímco Jerzy se statečně postaví na její obranu, druhý z bratrů selhává a stane se pasivním svědkem tragédie mladšího bratra, který je před jeho očima vyhozen z jedoucího vlaku," zve na film Łukasz Maciejewski z týmu organizátorů.

Český Těšín a kino Central zase v 18 hodin představí publiku vítězný film posledních Českých lvů, snímek Bratři. "Jde o jeden z nejdobrodružnějších příběhů studené války v dějinách Československa. Děj filmu popisuje činnost skupiny bratří Mašínů, kteří se v padesátých letech účastnili protikomunistického odboje, a dramatickou honičku při jejich útěku na Západ. Udatní bratři dodnes patří mezi osobnosti vzbuzující kontroverze," uvádějí organizátoři přehlídky.

Mezi dalšími filmy, které se dnes v rámci přehlídky na několika scénách promítají, jsou například také snímky Krycí jméno Krtek, Hranice stínu, Moje holky nebo Amerika.

Hned dvě unikátní události dnes hostí v rámci literárního programu českotěšínská kavárna Avion u hraničního mostu. V 16 hodin se zde koná debata na téma Jazyk jako hranice. Moderuje ji Petr Minařík a účastníky jsou spisovatelka a spisovatelé Radka Denemarková, Grzegorz Jankowicz, Zbigniew Machej a Gábor T. Szántó.

Druhou jedinečnou událostí v Avionu bude dnes v 19 hodin premiéra polského vydání knihy Jiřího Menzela Tak nevím – No, nie wiem. Premiéru moderuje Petr Vlček, hosty jsou Míla Řádová a Andrzej S. Jagodziński.

Třetí festivalový večer uzavře v půl jedenácté večer ve Festivalovém hudebním klubu muzikant, který si říká OYSTERBOY. "Pod působivým pseudonymem se skrývá Piotr Kołodyński, který nedávno představil další pokračování svého sólového projektu: singly Chciałbym mieszkać nad morzem (Chtěl bych bydlet u moře) a Nadaję się tylko do spania (Hodím se jen ke spaní). V ucelené analogové vizi překypující melancholickou náladou najdeme nostalgické letní zvuky, oceán kytar a syntezátorů i originální melodický zpěv. Kromě toho Kołodyński nadále působí jako zpěvák a hudebník ve své domovské kapele Terrific Sunday. Nějakou dobu také podporuje reaktivovanou koncertní kapelu Muchy a působí i v několika dalších menších kapelách," zvou organizátoři Kina na hranici.

Sdílejte článek