Kultura
04/05/2024 Jaroslav Baďura

Kino na hranici dnes představí film Agnieszky Holland i úspěšné české sci-fi

Unikátní filmová přehlídka Kino na hranici, která v několika sálech v Českém Těšíně i polském Těšíně propojuje to nejlepší z české, polské a slovenské kinematografie, dnes představí opravdové klenoty poslední doby.

"V poledne se v kině Piast promítá film Němá tajemství," doporučuje snímek člen týmu organizátorů Martin Novosad. Film režiséra Tomáše Mašína přináší příběh veterináře Martina a jeho ženy, kteří vedou zdánlivě šťastný život. Jednoho dne se Martinovi stane vážný úraz, který vzbuzuje podezření. Policie zahájí vyšetřování. Detektivní příběh se mění v psychologické drama o vztazích, traumatech a vzájemných lžích.

Patnáct minut po sedmnácté hodině se bude v kině Centra promítat oceňovaný film Agnieszky Holland Hranice. "V průběhu rutinní kontroly na hranicích celníci objeví v dodávce skupinu nelegálních imigrantů. Jednomu chlapci se podaří utéct a schovat v nedalekém lese. V době, kdy probíhá pátrání, jsou imigranti drženi v provizorním vězení. Situace se vyostřuje a celníci se chovají k příchozím čím dál tím agresivněji."

Kdo si chce nechat filmový zážitek spíše až na večer, tomu by se mohlo líbit promítání české sci-fi Bod obnovy v půl deváté večer opět v kině Central. "Jsme v roce 2041. Každý člověk si může pravidelně vytvářet zálohy své osobnosti, díky kterým se dá znovu obnovit a oživit, kdyby zahynul při nehodě nebo jinou nepřirozenou smrtí. Jednoho dne však dojde ke zločinu, při kterém oběti někdo odstraní soubor dat pro obnovu. Agentka Em se snaží případ vyřešit," zní synopse filmu.

Literární program pokračuje opět v kavárně Avion, ve 14 hodin se zde koná beseda na téma Kafkova noční můra. Moderují ji Petr Vlček a Wojciech Bonowicz, účastníky jsou tvůrci Grzegorz Jankowicz, Radka Denemarková, Martin M. Šimečka a Gábor T. Szántó.

Večer zakončí hudební produkce krakovského zpěváka a textaře Grzegorze Wardęgy, který si říká Runforest.

Sdílejte článek