Proměny kraje
13/07/2020 Jan Valtr

Koncertní hala v Ostravě je mezi 10 nejlepšími chystanými stavbami na světě

Prestižní architektonický časopis Architizer zařadil ostravskou koncertní halu mezi deset nejlepších chystaných projektů.

Koncertní hala, která se stane novým domovem Janáčkovy filharmonie Ostrava, se podle architektonického časopisu Architizer umístila mezi deseti nejlepšími chystanými stavbami na světě.

„Budova byla navržena jako dokonalý akustický nástroj ve svém pouzdře,“ komentuje návrh Eric Baldwin z Architizeru. Naráží tak na vzhled budovy, který má připomínat právě pouzdro hudebního nástroje.

Žebříček podle časopisu zahrnuje budoucí městské dominanty a vybírá moderní architekturu od nejznámějších architektů.

„Zařazení ostravského koncertního sálu je mimořádným úspěchem a potvrzením správnosti cesty, kterou jsme se vydali. Ostrava špičkovou architekturu potřebuje,“ uvádí na Twitteru ostravský primátor Tomáš Macura.

Chystaná hala bude stát vedle Domu kultury města Ostravy a má pojmout 1 300 diváků. Náklady na realizaci odhaduje město na 1,5 miliardy korun. Výstavba by měla začít v roce 2022.

Podle Macury počítá město s původním plánem a stavbu by neměla zdržet ani nenadálá situace kolem koronaviru.

Na výstavbě se má podílet i Moravskoslezský kraj. Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance Jaroslav Kania pro Magazín PATRIOT uvedl, že také kraj stále s výstavbou haly počítá.

Mezi připravovanými projekty, které časopis hodnotí jako nejzdařilejší, je také konferenční centrum v Číně od studia Zahy Hadid nebo pařížská věž studia Franka Gehryho, který navrhl pražský Tančící dům.

Autorem návrhu nové koncertní haly je americké studio architekta Stevena Holla. Výstavbu bude na základě memoranda podepsaného před dvěma lety spolufinancovat město, kraj a český stát.

Ostrava by se na stavbě měla podílet částkou 600 milionů korun, kterou šetří ve speciálním účelovém fondu.

Sdílejte článek