Kotlíkové dotace. Dosáhne Moravskoslezský kraj na miliardu?
Odstartovala třetí výzva kotlíkových dotací. Mezi lidmi je o ni enormní zájem.
Moravskoslezský kraj by tímto způsobem chtěl vyměnit celkově 22 tisíc kotlů, které neodpovídají předepsaným normám Evropské unie.
Otázka míry znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji je stále velice žhavá. Sice se tento stav postupně zlepšuje, ale stále není takový, aby s ním byli lidé spokojení.
Různé studie jasně ukázaly, že největší mírou se na znečištění podílejí lokální topeniště. Proto Moravskoslezský kraj prostřednictvím kotlíkových dotací nechává postupně vyměňovat kotle první a druhé emisní třídy, které v roce 2022 přestanou vyhovovat normám Evropské unie.
Po prvních dvou výzvách, při kterých bylo vyměněno třináct a půl tisíce kotlů, nyní odstartovala třetí, závěrečná výzva. Zájem žadatelů o výměnu kotle je enormní.
„Dneska máme registrovaných 9 502 žádostí, během prvních 54 sekund to byly tři a půl tisíce žádostí, což odpovídá původní alokaci pěti set milionů korun. Dobrá zpráva je, že ministr Brabec na základě těchto výsledků požádal vládu o další půl miliardu, takže bychom se mohli dostat na číslo okolo osmi tisíc žádostí, které bychom mohli uspokojit,“ uvedl v úterý 14. května hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
„Pokud se tak stane, bude to veliký úspěch, protože dvaadvacet tisíc kotlů v tomto kraji, které jsou té nejhorší emisní třídy, budou vyměněny, čímž ušetříme 500 tun prachu v ovzduší,“ dodal s tím, že otázka další půl miliardy je záležitost vlády.
„Minulý týden jsem se bavil s panem ministrem v poslanecké sněmovně, že budeme potřebovat další peníze, protože jsme registrovali, že zájem o kotlíkové dotace je hodně veliký. On přislíbil, že se to pokusí vyřešit, aby se našla další alokace,“ řekl Vondrák.
„Věřím tomu, že se to povede a že to nebude mít nějaký veliký vliv na vládní rozpočet. Myslím si, že je to hodně důležité, protože rok 2022 se blíží a pokud tady zůstanou obyvatelé, kteří nebudou mít vyměněny nevyhovující kotle, bude to pro ně znamenat finanční zátěž v podobě pokut,“ upozornil.
Díky kotlíkovým dotacím by se v kraji mělo postupně vyměnit celkem 22 tisíc kotlů z celkových 24 tisíc, které by neodpovídaly normám Evropské unie.
„Rozhodně bychom chtěli vyměnit všechny nevyhovující kotle, o tom není sporu. Všechno je to ale otázka peněz, kolik jich máte a jak je můžete využít. Pevně věřím, že je tady zájem vyměnit všechny kotle první a druhé emisní třídy, které musíme vyměnit do roku 2022. Pevně věřím, že to tak dopadne,“ popsal moravskoslezský hejtman.
„Jako kraj k tomu přidáváme dalších sedm a půl tisíce korun, dále přispívá 86 obcí, a to částkou od dvou do patnácti tisíc korun. Podmínky, které jsou nastavené, jsou k neodmítnutí. Proto věřím, že všechno proběhne tak, jak si přejeme,“ doplnil Vondrák s tím, že věří tomu, že další půl miliarda z vládních zdrojů projde. „Ohromně by to pomohlo problematice znečištění ovzduší v kraji.“
U vyměněných kotlů nebyly zaznamenány žádné potíže
V posledním desetiletí je nárust emisí hlavně z lokálních topenišť. „Proto jsem ráda, že tady máme výzvy v podobě kotlíkových dotací. Doposud jsme registrovali 14 500 žádostí, z nichž 13 500 bylo schváleno. Tisícovka byla přesunuta do třetí výzvy, která je tzv. uzavřena. Tam mohou žadatelé, na které se zatím nedostalo, žádat do 14. června v tzv. zjednodušené formě. Uvidíme, jestli této možnosti využijí. Pokud ne, přesuneme prostředky, které máme vyčleněné na tuto část, do části, která je určena všem ostatním žadatelům,“ přiblížila Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.
„Nyní máme vyměněno již 70 procent v domácnostech, které žádaly o výměnu kotle. Na první a druhou výzvu už bylo vyčleněno 1,2 miliardy korun. Třetí výzva je jasná. Nepodporujeme kombinované kotle na uhlí. Žadatelé podávají žádosti elektronicky. Novinkou je speciální počítačový program, který pomáhá inteligentně úředníkům zpracovávat žádosti, které přicházejí,“ poznamenala. „Kraj má na vyřízení všech žádostí 75 pracovních dnů a věřím, že to zvládne právě i díky tomuto počítačovému programu.“
Podle určitého algoritmu se provádí i kontroly u již vyměněných kotlů. „Doposud jsme nezaznamenali žádné problémy v domácnostech, kde byly vyměněny jejich kotle,“ ujistila Uvírová.