Proměny kraje
27/05/2019 Jan Smekal

Kraj hostí další špičkovou akci, do Ostravy míří volejbal světové série

​Dolní Vítkovice po roce znovu přivítají absolutní beach volejbalovou světovou špičku. Od středy do neděle se tady totiž bude hrát druhý ročník čtyřhvězdičkového turnaje Světové série FIVB J&T Banka Ostrava Beach Open.

Mezi ženami bude loňský triumf obhajovat dvojice Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová. „Lokalita turnaje mluví za jeho jedinečnost sama o sobě. Atmosféra v Ostravě byla vloni naprosto fantastická,“ pochvaluje si loňská vítězka Barbora Hermannová.

„Od začátku turnaje až po samotné velké finále dělali fanoušci na tribunách vše pro to, aby se českým týmům dařilo, a to je to, co na hřišti velice oceníme. Vyhrát vysoce stavěný turnaj na domácí půdě chce kuráž. A vyhrát domácí turnaj dvakrát chce ještě větší kuráž,“ pokračovala s úsměvem.

Na výborný loňský výsledek v podobě 4. místa budou chtít navázat také čeští beach volejbalisté David Schweiner a Ondřej Perušič. Upozorňují však na to, že všechny zápasy budou velice vyrovnané.

„První nasazený může klidně prohrát s posledním nasazeným. Zápasy se rozhodují v koncovkách setů, které končí minimálním rozdílem ve skóre. Většinou jen o dva body. Často se rozhoduje až v tie breaku. Je velice těžké předvídat, jak turnaj dopadne,“ řekl Ondřej Perušič.

„Loni jsme tady uhráli nejlepší výsledek za celou sezonu, takže to bylo nad plán. Letos bude ještě těžší zopakovat účast v semifinále, protože se jedná o velice nabitý turnaj. Každopádně se nám tady loni hrálo výborně. Fanoušci vytvořili skvělou atmosféru, mají velký podíl na našem výsledku. Věřím, že se udržíme v turnaji a před diváky se vybičujeme k lepším výkonům než v posledních měsících,“ poznamenal David Schweiner.

A jaké jsou cíle českých reprezentantů pro letošní ročník ostravského turnaje? „Hlavní cíl je hrát dobře. Předvést dobrý výkon a divákům i sami sobě dokázat, že na této úrovni jsme schopní hrát. Zároveň se odvděčit organizátorům, že pro nás tento turnaj udělali. Cíle jsou postupné. Nejprve postoupit ze skupiny, pak vyhrát první kolo a tak dále. Pro olympiádu je ale třeba uhrát dělené 9. místo a lepší výsledek, takže když se dostaneme do čtvrtfinále a případně ještě dál, bude to jenom dobře,“ míní Ondřej Perušič.

Zatímco na začátku loňské sezony mladý tým těžil také z toho, že jej soupeři neznali, nyní už se musí vypořádat s tím, že se na něj protivníci lépe připravují. „Když proti nám nastupují, je poznat, že už ví, jak na nás mají hrát. Uhrát pak jakýkoli bod je pro nás mnohem těžší. Každý totiž máme nějaké oblíbené údery a soupeři už o nich ví. Vždycky je těžší dobré výsledky obhajovat, než je uhrát na začátku,“ podotkl David Schweiner.

Loni byl turnaj zařazen mezi tři nejlepší turnaje Světové série FIVB V letošním roce se čeští hráči zatím potýkají s kolísavými výkony, ovšem v poslední době jejich forma stoupá. „Dostáváme se do herního rytmu, nicméně se potýkáme s kolísavou výkonností, musíme ji trochu ustálit. Doufáme, že teď jsme vystoupali, tak se v Ostravě předvedeme v tom lepším světle. Snažíme se také dodržovat pokyny trenéra, jestli máme více nebo méně riskovat,“ popsal Ondřej Perušič.

„Loni jsme měli skvělé hlavně jaro. Povedlo se nám pár úderů, dostali jsme se do herní pohody a dařilo se nám. Jenže na rozdíl od těch nejlepších ještě nedokážeme vysokou výkonnost udržet delší dobu. Na tom bychom chtěli letos zapracovat,“ přiblížil David Schweiner. „Loni jsme si už dokázali, že můžeme hrát s každým. Tohle totiž rozděluje týmy, které se dostanou na olympiádu a které ne. Ty, které ano, mají dlouhodobě vysokou výkonnost. Ty, které ne, mají třeba jednu sezonu dobrou, ale další se pohybují na hraně kvalifikace,“ pokračoval.

A jak dlouho jim potrvá, než si zvyknou na netradiční prostředí pod vysokými pecemi areálu Dolních Vítkovic? „Už jsme tady nějaké zápasy odehráli, navíc budeme hrát všechny zápasy na centr kurtu, takže nebudeme měnit prostředí. Navíc budeme trénovat už tři dny před turnajem. Proto jsme ale přijeli už v pondělí, abychom měli více času si zvyknout, protože prostředí je celkem specifické,“ shodli se oba hráči.

„Po dvou až třech trénincích už to člověk úplně nevnímá, i když je to trochu složitější s odhadem na míč a celkovou orientací. Chvíli trvá, než si na to člověk zvykne, ale jelikož cestujeme a měníme prostředí pořád, tak jsme na to zvyklí. Někomu vyhovuje užší centr kurt s více věcmi okolo, někomu zase volné prostranství.“

Historicky největší beachvolejbalový turnaj v České republice se loni těšil příznivým reakcím ze stran publika i hráčů. Prestižní akce přilákala na tribuny přes dvacet tisíc fanoušků, a to i přes nepříznivé, deštivé počasí. Nejen z organizačního hlediska byl turnaj zařazen mezi tři nejlepší turnaje Světové série FIVB.

„Považuji to za ocenění práce pořadatelů, kteří turnaj připravili na špičkové úrovni, ale i za ocenění města Ostravy, které je právem považováno za město sportu. Nikde jinde na světě si volejbalisté na tak významném turnaji nezahráli v industriálním prostředí, které ve zkratce vypráví o proměně našeho města z průmyslové aglomerace v moderní metropoli. Věřím, že atraktivní zápasy letošního turnaje přilákají velký počet sportovních fanoušků a že sportovci ověnčeni medailemi z olympiád a světových či evropských šampionátů se stanou vzorem pro naše děti a mládež a přilákají je ke sportování,“ uvedl primátor města Ostravy Tomáš Macura.

„Tato prestižní akce potvrzuje fakt, že se z Moravskoslezského kraje stal atraktivní region, který nabízí nespočet možností. Pro podobné turnaje tu máme nejen skvělé zázemí, ale taky úžasné fanoušky, kteří umí vytvořit báječnou atmosféru. Loňský úspěch českých týmů určitě zájem o turnaj posílil, svědčí o tom i fakt, že se prodalo oproti minulému roku více vstupenek. Doufám, že si u nás těch pár dnů užijí nejen sportovci, ale i sportovní nadšenci, kteří k nám na turnaj přicestují, řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Loni se na turnaj podívalo mnoho žáků středních škol, protože se konal v posledním týdnu tehdejšího školního roku. Letos je sice na programu o měsíc dříve, ale to nevadí, V této době jsou ve školách maturity, takže studenti prvních až třetích ročníků ve školách tak trochu překážejí. Proto právě oni se mohou přijet podívat se svými pedagogy na atraktivní sportovní klání,“ poznamenal Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport.

Beachvolejbalový turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open se odehraje během pěti dnů na čtyřech soutěžních kurtech, hráči mají k dispozici také dva tréninkové kurty. Všech 1700 tun písku přivezlo 55 nákladních aut z pískovny Střeleč v Českém ráji.

Písek je certifikovaný od expertů FIVB a na každém kurtu leží čtyřiceticentimetrová vrstva. Hlavní tribuna u centrálního kurtu loni disponovala 2700 místy, letos je jejich počet navýšen na 3200.

V hlavní části turnaje se střetne 32 mužských a 32 ženských párů, tedy 128 hráčů a hráček. Během zápasů prolétne nad sítí 80 míčů. Loňskou premiéru turnaje navštívilo přes 20 tisíc diváků.

Sdílejte článek