Proměny kraje
19/06/2024 Petr Sobol

Kraj podpoří cykloturistiku, dá ni ni přes dvacet milionů korun

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj na svém území dlouhodobě podporuje cykloturistiku. Přispívá na budování i projektování cyklostezek, jejich opravy i doplňkovou infrastrukturu.

Cyklisté tak mají k dispozici kvalitní a bezpečné stezky, ale také odpočívky, informační tabule nebo třeba lavičky a odpadkové koše. V krajském rozpočtu je pro tento a příští rok pro tuto oblast připraveno 20,5 milionu korun.

„O krajské peníze na rozvoj cykloturistiky si mohou požádat města, obce nebo svazky obcí. Máme pro ně v rozpočtu alokováno dvacet a půl milionu korun. O podporu si mohou stále požádat, a to až do září příštího roku. Zatím krajští zastupitelé rozdělili čtvrtinu těchto prostředků. Celkem 5,2 milionu korun získalo 10 žadatelů, jsou mezi nimi například města Bohumín a Nový Jičín,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Šárka Šimoňáková.

Kraj například podpořil výstavbu nové lávky přes řeku Jičínku, která spojuje ulici Novosady a Nábřežní s ulicí Jugoslávskou. Původní lávka už byla v nevyhovujícím stavu, a tak ji nahradí nová, která bude bezpečnější, prostornější a pohodlnější. Využívat ji budou nejen cyklisté, ale i pěší. Město Nový Jičín za ni zaplatí skoro 20 milionů korun, kraj mu poskytne 1,5 milionu.

„Přispějeme i Bohumínu, který připravuje výstavbu nového úseku cyklostezky podél řeky Odry. Vyřeší se tak zajížďka přes parkoviště ve Vrbici, kterou musí cyklisté absolvovat při jízdě z Bohumína do Ostravy. Nový úsek ušetří kilometr šlapání, ale hlavně propojí ostravskou cyklostezku E s bohumínským Céčkem u Vrbického jezera. Městu jsme na projektovou dokumentaci přislíbili a schválili 250 tisíc korun,“ sdělila náměstkyně hejtmana kraje Šárka Šimoňáková a doplnila, že kraj přispívá i na doplňkovou infrastrukturu, například na výměnu odpočívek v okolí obce Bašky na stezce z Ostravy do Beskyd.

Aktuální dotační program navazuje na předchozí, který byl taktéž na dva roky. V letech 2022 až 2023 podpořil kraj rozvoj cyklostezek téměř 28 miliony korun. Schváleno bylo 33 projektů, z toho 21 projektů na vytvoření projektové dokumentace a 12 projektů na samotnou výstavbu cyklostezek. „Letos na jaře byla z tohoto minulého programu otevřena například cyklostezka z Dolní Moravice přes Malou Štáhli do Velké Štáhle. Vede přes úchvatné meandry řeky Moravice s bohatým břehovým porostem. Kraj na ni přispěl 1,2 milionu korun. Dalším příkladem předešlé podpory může být úsek cyklostezky v Nošovicích, taktéž zprovozněný toto jaro. Z krajského rozpočtu na něj šlo 1,5 milionu korun. Cykloturistika je v posledních letech stále oblíbenější, proto chceme na území regionu nabízet kvalitní, atraktivní a bezpečnou infrastrukturu, která bude lákat i cyklisty z jiných koutů republiky,“ uzavřela náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková.

Sdílejte článek