Proměny kraje
22/02/2024 Petr Sobol

Kraj přispěje firmám na stáže studentů, rozdělí mezi ně tři miliony

Ilustrační foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Díky finanční pomoci Moravskoslezského kraje budou moci studenti středních a vysokých škol získávat praxi přímo ve firmách.

Podnikům, které nabídnou svoje provozy a předají své zkušenosti těmto mladým lidem, přispěje kraj celkem tři miliony korun.

„Stáže významně zvyšují šanci absolventům škol získat kvalitní uplatnění na trhu práce. Studenti je absolvují ve firmách se stejným zaměřením jako jejich studijní obor. Školí je zaměstnanci firmy. Získají tak cenné zkušenosti, seznámí se s výrobními procesy a je tu také šance, že po studiu nebo i během něj získají ve firmě pracovní místo. Tento projekt může také pomoci podnikům najít kvalifikované pracovní síly. Firma si může studenta zaučit, aby byl její ideální posilou,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková.

V rámci vyhlášeného programu mohou o podporu požádat všechny podnikatelské subjekty se sídlem v Moravskoslezském kraji, které chtějí nabídnout zázemí pro odborné stáže žákům středních škol, ať už maturitních nebo učňovských oborů, a také studentům vyšších a vysokých škol.

„Od roku 2017 jsme podpořili celkem 175 projektů, mezi firmy jsme už na stážisty rozdělili téměř 28 milionů korun. Další tři miliony máme připraveny pro tento rok. Tyto peníze mohou firmy využít na mzdy stážistů, ale i odměny mentorů, kteří se mladým lidem odborně věnují a denně je v rámci praxe provázejí. Mladí lidé mohou stáže absolvovat v 18 skupinách oborů od zdravotnictví, elektrotechniky a výpočetní techniky, strojírenství, bezpečnostního inženýrství, architektury po stavebnictví nebo oblasti předškolního vzdělávání,“ vyjmenovala náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková s tím, že krajský úřad bude žádosti firem o program na podporu stáží žáků a studentů (maximálně 200 tisíc na jednu) přijímat od 25. 3. 2024 do 3. 4. 2024 do 12 hodin.

Sdílejte článek