Kultura
16/08/2021 Petr Sobol

Kulturní restart. Národní divadlo moravskoslezské nabídne 22 novinek i návrat muzikálu West Side Story

​Národní divadlo moravskoslezské nabídne svým divákům v sezóně 2021/2022 celkem 22 premiérových titulů: sedm oper, devět činoher, tři baletní inscenace a tři muzikály.

„Na repertoáru pro tuto sezónu zůstává také dalších 25 titulů z minulých sezón. Některé nové inscenace jsme mohli zahrát jenom párkrát, některé měly dokonce před lockdownem pouze premiéru. Je potřeba uvést vše do chodu, vrátit již hotovým inscenacím původní lesk, energií a šarm! Čili jeden velký restart! 103. sezónu začínáme již 19. srpna 2021 návratem inscenace jednoho z nejúspěšnějších muzikálů všech dob – West Side Story. Po premiéře v únoru 2020 jsme mohli odehrát jen několik repríz a pak přišel první zákaz a krátce po začátku minulé sezóny druhý, takže my zkoušíme od začátku srpna a je to vlastně práce zcela od začátku jako na nové inscenaci,“ řekl ředitel a zároveň režisér muzikálu Jiří Nekvasil.

„Věříme, že 103. sezóna už bude skutečným restartem pro nás pro všechny a že konečně divákům odehrajeme všechny premiéry, které jsme naplánovali. Některé z nich jsme posouvali dokonce ob jednu sezónu, některé byly v plánu v sezóně uplynulé a soubory na nich už intenzívně pracovaly,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

V prodeji jsou aktuálně vstupenky na srpen až říjen, 1. září zahájí divadlo předprodej také na listopad.

NDM posouvá řady předplatného – tomu, kdo abonomá vloni nevrátil, jej divadlo aktualizuje pro následující sezónu (s drobnými změnami, protože některé tituly už kvůli licencím nebude možné dohrát). Brožura s informacemi pro diváky i předplatitele bude k dispozici zdarma v divadlech a v prodejní pasáži se zahájením sezóny, už nyní ji zájemci najdou na webu divadla.

První premiéru sezóny – drama Cyrila Gelyho Diplomacie – naplánoval soubor činohry do Divadla Antonína Dvořáka na středu 25. srpna se začátkem v 19.30 hodin. Právě koncem srpna roku 1944 hrozilo z Hitlerova rozkazu totální zničení Paříže a 25. srpna se odehrál rozhovor švédského diplomata a německého velitele pařížské posádky, jehož výsledkem mohla být záchrana metropole na Seině.

Celkem šest oper připravuje soubor opery NDM pro scénu Divadla Antonína Dvořáka, jednu komorní pro Divadlo „12“. „Smetanova Hubička bude mít slavnostní premiéru v divadle 23. září, v říjnu pak bude uvedena v divadelní premiéře Pucciniho operu Tosca. Na státní svátek 28. října připravují Ondřej Havelka a dirigent David Švec premiéru hudební komedie Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. V době svého vzniku – ve 20. letech 20. století – byla opera velmi populární v Evropě a v německy hrajících divadlech u nás. V českých divadlech se tehdy tahle vtipná hříčka inspirovaná Strašidlem cantervillským kupodivu neujala. My jsme její novou režii nabídli právě Ondřeji Havelkovi a diváci se mohou těšit na dobovou atmosféru, svižnou hudbu, humor,“ zve ředitel NDM. „Ve druhé části sezóny nastuduje francouzský dirigent Bruno Ferrandis dílo Julese Masseneta Manon a v závěru sezóny začneme hrát Smetanovy Dvě vdovy v režii slovinského tvůrce Rocca a hudebním nastudování Marka Šedivého. Operní soubor bude pokračovat ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a v únoru 2022 chceme uvést na jeviště Divadla „12“ komorní dílo Dítě a kouzla Maurice Ravela, kde si opět zahrají a zazpívají talentovaní studenti katedry zpěvu. Operu Hanse Krásy Zásnuby ve snu připravíme spolu s dirigentem Markem Šedivým jako první dílo tzv. terezínského cyklu. Postupně uvedeme opery tří skladatelů, jejichž životy tragicky přeťal holocaust,“ uzavřel ředitel Nekvasil.

Činoherní nabídka pro novou sezónu zahrnuje díla klasická, adaptaci románu i původní novinky. Například v září uvidí diváci komedii Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů. Je to svérázný pohled dramatika a režiséra Tomáše Svobody na dnes už kultovní klasiku. Svoboda děj umístil do současné Ostravy a do hlavní role sluhy obsadil Petra Panzenbergera. Něco pro lidi je původní komedie šéfa činohry Vojtěcha Štěpánka, která je vtipnou reflexí podivné koronavirové doby a hrát se bude od října v Divadelním klubu v komplexu Divadla Jiřího Myrona. Na podzim je v plánu premiéra Gogolovy komedie Revizor a v březnu další ruská klasika – Višňový sad Antona Pavloviče Čechova. Už dvakrát odložená premiéra dramatizace klasického románu Oty Filipa Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy je naplánována na leden 2022. Výčet činoherních novinek doplní v sezóně komediální drama To video nikdo neuvidí a konverzační komedie o vztazích stárnoucích žen a mužů Tutanchamon současného ruského dramatika Koljady. Obě díla publikum uvidí v Divadle „12“.

Sdílejte článek