Kultura
02/11/2023 Marie Sotonová

​Listopad je v Olomouci ve znamení designu

Foto: Marie Sotonová

Olomouc design days je prvním ročníkem multižánrového festivalu, který si klade za cíl propojit širokou veřejnost s designéry a jejich řemeslem.

Celý měsíc je nabitý programem, který popularizuje kreativní obory. Navazuje na prodejní přehlídku DizajnTrh, kde se minulý rok prezentovali lokální tvůrci v oblasti módy, výtvarného umění nebo hraček.

Festival Design days během listopadu nabízí různé besedy, přednášky, výstavy, ale třeba i komentované procházky městem. V rámci projektu otevřou 5. listopadu mnohá olomoucká studia své dílny veřejnosti. V některých z nich se budou moct návštěvníci zúčastnit i autorských workshopů.

Olomouc Design Days budou sdružovat spřízněné aktivity různých pořadatelů, které se týkají designu, kulturních a kreativních průmyslů a celého sektoru užitého umění a kulturních služeb od Kreativní Olomouce přes Muzeum umění až po studia architektů a knihoven,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Viktor Tichák.

Festival zahajovala 1. listopadu vernisáž Sklizeň 2023: plody regionálního designu, kde, jak už název napovídá, bylo pečlivě vybráno to nejlepší z designu z Olomoucka. V první části výstavy jsou k vidění hotové výrobky, jako jsou například textilní práce od Renaty Jančo nebo typografie od Jána Filípka. Druhá část je věnovaná procesu výroby. Mezi exponáty dominuje tkalcovský stroj, ale diváci nahlédnou i pod pokličku tvorby moderních tenisek nebo šperků. Dvojí rozdělení výstavy tak kopíruje myšlenku celého programu Design days. Lze si ji prohlédnout až do konce listopadu ve Studiu G21 na Dolním náměstí.

Hlavními organizátory jsou město Olomouc a Inovační centrum Olomouckého kraje. „Město v tomto projektu hraje koordinační roli, podobně jako například u Muzejní noci.Chceme listopad do budoucna zařadit do kulturního kalendáře jako období, kdy Olomouc nabízí design, módu a různé další zajímavé kreativní počiny,“vysvětluje náměstek Tichák. Podporu kreativních tvůrců považují organizátoři za důležitou pro rozvoj Olomouckého kraje. Cílem je i přilákat turisty mimo sezónu.

Dalšími spolupracujícími organizacemi jsou například Muzeum umění, Univerzita Palackého, Unie výtvarných umělců, Kreativní Olomouc, vědecká i městská knihovna, Galerie Telegraph, Maker Fair nebo Za krásnou Olomouc.

Podrobný program je na webových stránkách Olomouc Design Days.

Sdílejte článek