Kultura
04/04/2023 Petr Broulík

Majáles Ostrava nabídne program na třech scénách, poprvé proběhne v sobotu

Jediný pravý studentský Majáles je jen ten náš! To si myslí mnozí studenti dvou největších ostravských vysokých škol - Ostravské univerzity a VŠB - Technické univerzity Ostrava. Majálesy totiž budou letos v Ostravě hned dva – jeden na Slezskoostravském hradě a druhý v Dolní oblasti Vítkovic. Ten první chystají studenti, ten druhý soukromý pořadatel.

Ten „pravý“ studentský pořádají studenti a Stavovské unie studentů Ostrava. Jmenuje se Majáles Ostrava a bude se konat už po sedmadvacáté, letos však poprvé v sobotu. Sraz průvodu je naplánován na 13. května na 13 hodin, přesnou trasu zatím organizátoři stále ladí.

„Náš studentský Majáles bude také trvat i po půlnoci. Dostali jsme výjimku z vyhlášky o nočním klidu,“ řekl prezident pořádající Stavovské unie studentů Ostrava Younie Petr Grác.

To není jediná změna či novinka Majálesu Ostrava. Organizátoři ho letos připravili na Slezskoostravském hradě, kde se po návratu z Dolní oblasti bude majáles konat už potřetí. Tři pódia Majálesu pořadatelé rozvrhli podobně jako v minulém ročníku do tří míst - hlavní stage bude v místech Mezi valy, druhé bude na parkovišti před hradem a třetí přímo na hradě.

Hlavní hvězdy majálesu jsou světový DJ Dimension a Mig 21

Největší hvězdou letošního Majálesu Ostrava bude DJ Dimension, aktuálně jedno z největších DnB jmen. Tento tvůrce hitů jako Desire, Saviour, Generator nebo Whip Slap má na kontě milionové streamy po celém světě a řadí se k absolutní špičce svého řemesla. Největší tuzemskou hvězdou mezi kapelami bude skupina Mig 21, která se na Majáles vrací po čtyřech letech.

Pro fanoušky rapu zahrají Marpo & TroubleGang, Gleb, Raego a Rest. Své chytlavé písničky přiveze Thom Artway společně s kapelou a o zábavu v reggae stylu se postará formace Cocoman & Dr. Kary & Messenjah. Představí se také punková Mucha, taneční Malalata, rockoví Hentai Corporation a ostravská alternativní stálice The Truth Is Out There.

Konkurenční majálesy se liší zaměnitelným názvem

Organizátoři studentského pravého majálesu připustili, že mají v současnosti problém se odlišit od konkurenčního komerčního Ostravského majálesu, který se odbude v neděli 7. května.

Oba majálesy se liší v názvu vlastně jen tím, že ten „pravý“ studentský nese název Majáles Ostrava, ten konkurenční se jmenuje Ostravský majáles.

„Hodně se nám teď stává, že lidé a partneři nám napíšou, že si náš majáles spletli s komerčním. Snažíme se jim problém vysvětlovat osobně. Také v grafice odlišujeme zelenou barvou plakátů a všech informačních věcí. Konkurenční majáles má ladění modré,“ řekla za organizátory Nikol Schmidtová a Petr Grác.

Přestože se organizátoři obou majálesů snažili o nějakou dohodu, společnou řeč nenašli. „Bohužel podmínky, které navrhuje agentura pořádající konkurenční majáles, jsou pro nás nereálné. Víceméně by vedly k našemu úplnému zániku a bylo by to jenom o tom, že by tady byl ten komerční subjekt, který by do majálesu nezapojoval studenty jako my,“ řekl Petr Grác.

Přijde na letošní majáles tolik lidí jako před covidem?

Náklady na letošní Majáles Ostrava činí něco přes tři miliony korun. Organizátoři studentského majálesu by byli rádi, kdyby na něj přišlo lidí tolik jako před covidem, tedy sedm až osm tisíc.

Pořádání Majálesu Ostrava podporuje i město Ostrava. Například velkoplošné plakáty na studentský majáles budou jezdit jako reklamy na prostředcích Dopravního podniku Ostrava.

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová řekla, že město je rádo, že se studenti svým majálesem zapojují do veřejného života. „Jako město Ostrava jsme také udělili výjimku na tuto akci z vyhlášky o nočním klidu, zatímco konkurenčnímu majálesu ne. Takže jsme trochu upřednostnili tradiční studentskou akci a budu ráda, když na ni přijde co nejvíce lidí. A jsem ráda, že se takto studentský život otevírá ostravské veřejnosti,“ řekla Andrea Hoffmannová.

Majálesový měsíc začíná už 5. dubna vystoupeními v City Campusu

Studentské oslavy příchodu jara už začínají ale v prvním dubnovém týdnu. A to velkolepým zahájením Majálesového měsíce v areálu nového kampusu Ostravské univerzity - ve středu 5. dubna od 10 hodin. Studenti se mohou těšit na tři vystoupení – ostravskou kapelu Neminem, která vyhrála lokální ostravské kolo soutěže University Band Contest, vystoupí také zpěvačka Nika a o zábavu se postarají Fredy & Krasty.

V úterý 11. dubna po Velikonocích mohou studenti na akci Escape game od 18 hodin řešit s kamarády tajemnou záhadu a dostat se při únikovce z místnosti co nejrychleji ven. Vše v Rádiu Kolej!

Další akcí studentského Majálesu Ostrava bude ve středu 19. dubna od 16 hodin Quizz battle, tedy souboj mozků napříč univerzitami. „Přijď se svým týmem a spolu ukažte, že svými vědomostmi porazíte všechny ostatní,“ lákají organizátoři.

Další středu, 26. dubna od 17 hodin, se vysokoškoláci střetnou v soutěži Beer Pong & Chill. „Přijď se pobavit a zahrát hru, které je spojena s tekutinou, kterou my Češi máme tak rádi. Chuťové buňky budeš moci také potěšit naloženým masem ve třech různých marinádách,“ zvou pořadatelé.

V současnosti lze pořídit vstupenky na Majáles Ostrava 2023 za 350 korun.

Sdílejte článek