Kultura
07/02/2024 Petr Sobol

Malý princ v Ostravě. Kouzelný svět doplní i virtuální realita

Foto: se souhlasem Elišky Podzimkové

Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) bude hostit ve Vile Hanse Ulricha na Sokolské třídě 26 jedinečnou interaktivní instalaci s rozšířenou realitou Malý princ.

Tvůrkyní je světově uznávaná multimediální umělkyně Eliška Podzimková. Vernisáž se bude konat 7. února od 17:00 hodin za přítomnosti autorky.

„Jsme moc rádi, že můžeme tento unikátní projekt, který sklízí obrovský úspěch v celé republice, poprvé přivítat v Ostravě, a to právě v naší Vile Hanse Ulricha. Jeden z nejznámějších příběhů moderní světové literatury se silným lidským poselstvím tu skutečně ožívá díky promyšlené kompozici a oslovuje všechny věkové kategorie,“ říká Marcela Mrózková Heříková, ředitelka CKV.

Hlavní instalaci díla Elišky Podzimkové tvoří ilustrace z knížky spisovatele a letce Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho, které autorka vytvořila pro poslední vydání stejnojmenné knihy v roce 2019. Výstavní obrazy s průměrem 70 centimetrů jsou kulaté, plastické a obsahují přírodní materiály jako mech, lišejníky nebo lávový písek a jsou. Díky aplikaci v tabletech či telefonech, kterou si mohou návštěvníci instalovat zdarma, se obrázky rozpohybují a přehrají si příběhy. Třeba u obrázku z pilotní kabiny letadla začne letadlo létat krajinou, pilot s ním manévruje a to vše doplňuje zvuková stopa.

„Přála jsem si udělat fotografie k ilustracím Malého prince na Islandu, což skvěle zafungovalo právě kvůli atmosféře, která na Islandu je. Hledala jsem tam situace, které jsem v knížce viděla, a potom jsem doma vše zpracovávala, řezala, obmalovala, kreslila a dělala koláže. Následně jsem vytvářela animace, aby se díky aplikaci rozpohybovaly. Byl to moc krásný projekt, který si vlastně užívám dodnes. Baví mě sledovat děti i dospělé, jak si výstavu prohlížejí a všichni se stanou na chvíli společně tak trochu dětmi,“ popisuje vznik obrazů animátorka, ilustrátorka a fotografka Eliška Podzimková.

Kouzelný svět Malého prince však působí nejen na oči, ale i na další smysly. Krajinu fantazie tvoří magický les, světýlka, mlha, vůně, obří mechové vejce, které skrývá tajemství nebo stan s audioknihou Malého prince a projekcí na plátěné stěně. Pro nejmenší děti jsou pak připravena odrážedla dřevěných lišek nebo házení kroužků na baobab. Samotná kniha Malý princ však v dětství u Elišky Podzimkové nebodovala.

„S knihou Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho jsem se poprvé setkala někdy ve škole na základce, ale tehdy jsem nebyla úplně čtenář. Byla to pro mě spíš tak trošku povinnost v rámci četby. Vztah k příběhu jsem si našla až vlastně v rámci projektu,“ vzpomíná Eliška Podzimková.

Sdílejte článek