Proměny kraje
15/05/2019 Jan Smekal

Měl jsem štěstí na dobré lidi, říká Jiří Michálek, Osobnost roku 2018

Moravskoslezský kraj už podesáté vyhlásil Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost. Podruhé pak i Osobnost roku. Tou se pro rok 2018 stal Jiří Michálek. Člověk, který celý svůj život zasvětil Vítkovicím.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích hostila v úterý vpodvečer vyhlášení Cen hejtmana za společenskou odpovědnost a Osobnost roku 2018 Moravskoslezského kraje. Osobností se stal „domácí“ Jiří Michálek, který má lví podíl na tom, jak dnes vypadá Dolní oblast Vítkovic.

„Ocenění je pro mě naprosto úžasná záležitost. Děkuji všem, kteří mě zvolili osobností Moravskoslezského kraje. Je to dané tím, že jsem měl celý život štěstí na dobré lidi, kteří byli kolem mě a nechali se mnou řídit. Dokázali jsme tak splnit prakticky všechno, co jsme si usmysleli, byť ze začátku se kolikrát zdálo, že to nejde, ale šlo to,“ uvedl Jiří Michálek.

„Myslím si, že jsem pomohl k tomu, že můj kolektiv slovíčko nejde už neakceptuje a vždycky najde řešení. Z toho mám moc dobrý dojem,“ pokračoval vítěz této ankety.

Dolní Vítkovice jsou pro Jiřího Michálka jistou nostalgií. „Stavěl jsem je totiž, když fungovaly, pak zavíral, když končily provoz a teď jsem je znovu otevíral pro úplně jiné využití, což je pro mě nepředstavitelná záležitost. Nikdy jsem si nemyslel, že něco takového je vůbec možné, ale ukazuje se, že ano. Z toho mám velikou radost, že se to lidem tolik líbí a navštěvují Dolní Vítkovice v tak vysokém počtu,“ řekl.

Podle Jiřího Michálka si návštěvníci areál Dolních Vítkovic tolik oblíbili díky tomu, že je v něm příjemné prostředí. „Lidé ví, že když tady přijedou podruhé, potřetí, vždycky si všimnou něčeho, čeho si dříve nevšimli. Znovu a znovu se přesvědčují o tom, co všechno tady máme a že lidé, kteří se o ně starají, je umí vtáhnout do jednotlivých dějů, do naší národní kulturní památky a do našeho vzdělávání,“ poznamenal.

Do budoucna pak Jiří Michálek Dolním Vítkovicím přeje další rozvoj. „Možná se to zdá nemožné, někdo by mohl říct, že už máme všechno postaveno, ale není to úplně pravda. Postaveno to může být, ale využití do budoucna se dá stále zlepšovat. Nemůžete ustrnout, protože mnozí by začali říkat, co bychom s tím měli dále dělat, k čemu nám to bude dobré. Dolním Vítkovicím bych tak přál, aby byly stále nové a bylo v nich stále co objevovat,“ vzkázal.

Společně s dalšími lidmi ve svém okolí má Jiří Michálek v hlavě zajímavou myšlenku, kterou se pokusí v budoucnu proměnit v realitu. „Chtěli bychom poslední dvě pece využít také k něčemu jinému, než je prohlídková trasa. Chtěli bychom tady udělat velkou výstavní síň památek. Naše galerie a jiné instituce mají spoustu uskladněných věcí, které nejsou nikde vidět. Máme představu, že bychom něco takového umístili do našich obrovských prostor tak, ať to lidé skutečně vidí a ne, aby to bylo jen schované někde ve skladech nebo depozitech. Toto je představa, kterou bychom chtěli uskutečnit tak za pět let,“ nastínil.

Ceny za společenskou odpovědnost byly v Moravskoslezském kraji předány už podesáté. „Nesmíme zapomínat chválit a děkovat. Jsem rád, že pravidelně oceňujeme firmy i obce, které nejsou lhostejné ke svému okolí a dělají pro ty ostatní více, než musí, než jim ukládá zákon. Být společensky odpovědný znamená vnášet do života kus lidskosti,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Cenu za společenskou odpovědnost opět vyhlásila Rada Moravskoslezského kraje spolu s Radou kvality České republiky. Ocenění má vyzdvihnout a poděkovat podnikatelským subjektům a organizacím za to, že dělají pro kraj a pro občany více, než jim ukládá legislativa. Hodnotící komise u soutěžících posuzovala řadu sociálních, environmentálních i ekonomických ukazatelů. Zaměřila se mimo jiné na jejich vztah k okolí a jeho sociálním

potřebám, podporu sociálně ohrožených skupin, handicapovaných i osob se změněnou pracovní schopností.

V kategorii obcí s rozšířenou působností v soutěži o Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost za rok 2018 zvítězilo město Nový Jičín, mezi ostatními obcemi si nejvyšší cenu odnesla obec Otice.

Z firem do padesáti zaměstnanců obsadila první místo TELE DATA SYSTEM, spol. s r.o. V kategorii do 250 zaměstnanců zvítězila společnost Technické služby Opava s. r. o.

Absolutním vítězem v kategorii firem nad 250 zaměstnanců se stala Maxion Wheels Czech, s.r.o.

V kategorii „organizace veřejného sektoru“ získaly 1. místo Kulturní zařízení Ostrava-Jih, příspěvková organizace (podkategorie do 50 zaměstnanců) a Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (podkategorie nad 50 zaměstnanců).

V průběhu večera se o zábavu publika postaral kouzelník a iluzionista Jan Vaidiš. V Gongu vystoupila také zpěvačka Martina Pártlová.

Sdílejte článek