Proměny kraje
17/02/2020 Jan Smekal

​Městská nemocnice zajistí i nadále lékařskou pohotovost. Pro děti i dospělé

Lékařskou pohotovost pro děti i dospělé bude v Ostravě i nadále zajišťovat Městská nemocnice na Fifejdách.

Rozhodli o tom krajští radní ve výběrovém řízení. Na stejném místě najdou pomoc v naléhavých případech i pacienti s bolavými zuby, byť se o novém poskytovateli zubní pohotovosti teprve jedná.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák ujistil, že pohotovostní služba bude fungovat tak jako tomu bylo doposud. „Nedojde k žádnému omezení, což je nesmírně důležité. Od 1. března bude zajištěna služba pro dospělé a pro děti. Předpokládáme, že stejně bude zajištěna služba zubní pohotovosti,“ uvedl Ivo Vondrák.

V případě dětí a dospělých bude lékařskou pohotovostní službu zajišťovat Městská nemocnice Ostrava, v případě zubní pohotovosti se bude muset ještě vysoutěžit, kdo bude jejím dodavatelem. Hejtman však zdůraznil, že požadavek bude takový, aby všechno bylo zajištěno v původním rozsahu jako je tomu dodnes.

Krajští radní na pondělním jednání schválili i financování této zdravotní služby. Na zajištění lékařské pohotovostní služby pro dospělé v Ostravě kraj vyčlení ze svého rozpočtu 8,7 milionu korun, na dětskou pohotovost pak 10,2 milionu korun.

„Městská nemocnice Ostrava na podzim deklarovala, že není schopná sama zajistit provoz pohotovosti jako doposud. Kdyby však přistoupila na podmínky, které si sama určila, mohla lékařům nabídnout dvojnásobnou mzdu, čímž by se daleko lépe jednalo a shánělo lékaře, kteří by zajišťovali nejen zubní, ale také dětskou a všeobecnou pohotovost,“ podotkl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Problémem podle něj je fakt, že všeobecná a dětská pohotovost se ještě dá zajistit, protože se stále najdou lékaři, kteří toto povolání berou jako své poslání. Se stomatology už je však domluva horší.

„V případě, že je Česká stomatologická komora masíruje k tomu, aby neuzavírali smlouvy s pojišťovnami a jeli na peníze, tak je velice náročné je přesvědčit, aby sloužili lidem, i když to zní jako výrok z roku 1989. Dneska už se stomatologická komora stává spíše byznysovou komorou než zdravotní službou, ale s tím pravděpodobně nic neuděláme,“ řekl Gebauer a dodal, že osobně psal mail prezidentovi České stomatologické komory, v němž ho prosil o pomoc a radu.

„Jeho vyjádření bylo v tom smyslu, že to, že by příští rok měla být stomatologická pohotovost zajištěná v jednotlivých stomatologických ambulancích, je sci-fi, nonsens a že kraj by měl vynaložit nemalé finanční prostředky na to, aby stomatology zaplatil, což není úplně fér,“ poznamenal Gebauer.

Radní na pondělním jednání zrušili výběrové řízení na zajištění zubní lékařské pohotovosti v Ostravě do konce roku 2022, které vyhlásili loni v listopadu.

„Do veřejné soutěže se přihlásil jediný uchazeč. Vzhledem k tomu jsme se rozhodli zakázku zrušit, umožňuje nám to zákon. V následujících dnech vypíšeme nové výběrové řízení,“ vysvětlil Gebauer a zároveň zdůraznil, že pacienti o zubní pohotovost nepřijdou.

Krajští radní totiž schválili dodatek ke smlouvě s Městskou nemocnicí Ostrava, která tyto služby doposud zajišťuje.

„Zubní pohotovost v Ostravě tak bude i nadále fungovat od 18 do 6 hodin. Přes den se počítá s tím, že mají pacienti své stomatology,“ řekl Gebauer.

Sdílejte článek