Kultura
11/04/2024 Jaroslav Baďura

Milan Bátor zahraje Kryla k nedožitým osmdesátinám, vychází í unikátní zpěvník

​Kytarista, publicista a pedagog Milan Bátor odehraje v pátek 12. dubna a v neděli 14. dubna v opavském kulturním prostoru Kupé dva unikátní koncerty.

"Budu hrát písně Karla Kryla k jeho nedožitým osmdesátinám a k této příležitosti vyjde výroční zpěvník písní, které na koncertech zazní. K vydání tohoto zpěvníku jsme dostali exkluzivní svolení od manželky Karla Kryla Marlen Krylové," říká Milan Bátor.

Proč jste si pro tyto dva koncerty zvolil písně Karla Kryla?
Karel Kryl by se 12. dubna dožil osmdesátky. Tak významné jubileum si zaslouží nějakou interakci. Podobné vzpomínkové koncerty se, pokud je mi známo, budou konat i jinde po České republice. Kryl je jednou z největších osobností naší kultury. Bylo by celkem tristní, kdybychom se k jeho odkazu naopak nehlásili. Mám za to, že to je svým způsobem velmi prospěšné. Pro někoho morální povinnost, pro jiného možnost učit se vnímat věci s kritickým odstupem. A pro mě osobně i splacený dluh, neboť jsem na jeho písních vyrůstal.

Myslíte si, že jeho odkaz mezi mladšími lidmi spíše vyhasíná nebo jej mohou nové generace posluchačů znovu objevit?
Jen se podívejte, jaký ohlas mají Krylovy písně u současných generací v komentářích na YouTube. Mladí lidé nejsou hloupí a obvykle velmi rychle pochopí, že tyto texty jsou naprosto aktuální a nadčasové. A to nejen díky jejich nekompromisnímu postoji ke každé formě totality a diktatury, ale také kritickým pohledem na demokracii, která se rozchází s obsahem tohoto slova. Když ve škole hraju Krylovy písně s malými dětmi nebo mladými lidmi, bývají hodně nadšení. Beru to jako jasný signál, že písničkám Karla Kryla budou lidi rozumět a holdovat jim i za padesát let.

Jaké písně jste na koncerty vybral a proč?
Zvolil jsem ty, které jsou mi milé, blízké a mám k nim nějaký osobní vztah. Většinu z nich znám od dětství, kdy jsme je poslouchali s bráchou na kazetě z kultovního alba Bratříčku, zavírej vrátka. Celkem zahraju osmnáct Krylových písní, mezi jinými například Morituri te salutant, Jeřabiny, Nevidomá dívka, Veličenstvo kat, Děkuji, apod. Jednu písničku zahraju také na přání herce a muzikálového zpěváka Lukáše Adama. Když se dozvěděl, že pořádám Poctu Karlu Krylovi, napsal mi, jestli bych nezahrál jeho Žalm 71. S radostí mu vyhovím, jelikož ta písnička je geniální. Všechny písně, které na koncertě zazní, budou součástí nového zpěvníčku v mé akordické úpravě, k němuž nám dala svolení sama paní Marlen Krylová.

Jak složité bylo získat souhlas s vydáním jubilejního zpěvníku?
Autorská práva jsou plně v dikci paní Marlen Krylové. Naštěstí se jí můj nápad asi líbil, protože souhlasu nepředcházely sebemenší komplikace. Takže jsem dostal z OSA pouze informaci, že paní Marlen souhlasí s vydáním. Velmi mě to potěšilo!

Koupě tohoto zpěvníku se tak zřejmě může stát sběratelskou zajímavostí, kolik jich vydáte?
Knížka vyjde v omezeném nákladu 50 kusů v kroužkové vazbě, jen pro zájemce, kteří zavítají na koncert a rádi by si doma Krylovy písně zahráli taky. Co bude dál, to je ve hvězdách. Nechtěl jsem narychlo vyrábět artefakt do knihovny, ale praktický návod, z kterého může každý i bez znalosti not celkem pohodlně hrát. Sbalit ho do futrálu od kytary a jet s ním klidně na čundr. Jako učitel kytary jsem si dal záležet, aby knížka byla spolehlivým průvodcem, jak zahrát Krylovy písně s co největší autenticitou. Proto je součástí knížky třeba tabulka typických “krylovských” akordů, které klasické zpěvníky vůbec neřeší. Ono se rádo přehání, že Kryl neuměl hrát na kytaru, na druhou stranu málokdy jsem slyšel, že jeho písně někdo umí zahrát správně.

Jsou ještě na koncertech volná místa a pokud budou vyprodané, uvažujete o dalších?
Oba koncerty k Poctě Karla Kryla jsou už více než měsíc beznadějně vyprodány. První koncert se zaplnil během dvou dnů. Druhý jsme nasadili právě proto, abychom vyhověli značné poptávce. Jsem rád, že je o Krylovu tvorbu takový zájem. Vnímám to jako výrazný signál, že společnost chce slyšet písně s jasným názorem. Žádné blafy a tlachy. Pořadatel koncertu dokonce uvažoval o třetím koncertu, ale to jsem už skrečoval, protože je tady ještě taková nikoli nepodstatná věc jménem pokora. Dva koncerty bohatě stačí. Nejde o byznys, ale o poctu nezapomenutelnému umělci, který má pořád co říct.

Jste znám tím, že rád hrajete písně jiných autorů, ať už jde o vaši úspěšnou desku s brilantními úpravami písní Beatles, mimořádně povedené písně Davida Stypky a nyní i Karla Kryla. Chystáte se na nějakého dalšího autora?
Těžko říct, co přijde. Nikdo nedohlédne do všech konců, pravil můj oblíbený Gandalf Šedý. Jako učitel kytary se snažím své oblíbené autory svým žákům zpřístupnit a předat. Upravuju jejich písně a posílám dál generacím, které je nemohou znát. V tom vidím smysl své práce učitele. Když pak vidíte, jak se děti do muziky třeba takového Davida Stypky zamilují a sami začnou pátrat a sondovat, to je prostě nejvíc!

A co vaše písně, zazní?
V minulosti jsem nějaké písně napsal, ale postupně jsem se začal profilovat jako interpret než jako skladatel. Prostě to přirozeně vyplynulo z mého klasického vzdělání a nijak mě to netrápí. Tím současně odpovídám na vaši otázku. Naše pocta Karlu Krylovi bude patřit pouze jemu a jeho fanouškům. Nebudeme ji ničím a nikým jiným tříštit a rozmělňovat.

Sdílejte článek