Proměny kraje
05/06/2020 Petr Broulík

​Mladí přestali sportovat. Kraj prodlužuje možnost podpory sportovních akcí

Krajští zastupitelé se rozhodli vyjít vstříc organizátorům sportovních akcí, na které dopadl zákaz pořádání akcí při pandemii koronaviru.

Schválili proto prodloužení termínu čerpání krajských dotací na akce. Příspěvek od kraje tak mohou organizátoři využít až do konce roku 2020.

A to i proto, že podle náměstka hejtmana kraje pro školství a sport Stanislava Folwarczného to sport v této pokoronavirové situaci nemá vůbec jednoduché.

„Už máme informace o tom, že třicet až čtyřicet procent dětí se po krizi nevrací ke sportu, protože si odvykli od sportování, nechodili na tréninky a nechybí jim to. Zjistili, že počítače a mobily jsou lepší než nějaká fyzická námaha a sport,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczný.

Krajští zastupitelé ještě na březnovém zasedání tohoto roku schválili dvanáctimilionovou podporu pro 173 žadatelů. Tyto peníze měly podpořit významné sportovní akce v regionu a sportovní reprezentaci kraje na mezinárodní úrovni. Spousta akcí se měla konat v prvním pololetí, ovšem přišel nouzový stav a opatření související s pandemií se nevyhnula ani sportovnímu světu.

„A tak byla zrušena celá řada závodů, šampionátů a akcí z nejrůznějších sportovních odvětví. Ty, které se podařilo přesunout na pozdější termín, podpoříme. Zastupitelé schválili prodloužení čerpání finančních příspěvků až do konce tohoto kalendářního roku,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a doplnil, že o takovéto prodloužení doby realizace projektu požádalo 26 subjektů.

„Spousta akcí, kterým jsme vyšli vstříc, má v kraji dlouholetou tradici a přesunutí termínu konání neovlivní jejich kvalitu ani dosah. Mezi těmito akcemi je například šachový Ostravský koník, turnaj handicapovaných stolních tenistů CZECH OPEN, cyklomaraton Beskyd tour nebo Mistrovství Moravy a Slezska v motokrosu. S největší pravděpodobností nás letos na podzim v Moravskoslezském kraji čeká pestrý a nabitý sportovní kalendář,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a upozornil, že kraj stejně vstřícně postupuje i v případě podpory větších sportovních akcí nebo akcí z oblasti volného času a mládeže.

Ne všem organizátorům se podařilo akci přesunout na pozdější termín. Část podpořených akcí se tedy konat nebude. Vznikla tak situace, že nebude naplněn účel dotace, a tak ji budou příjemci vracet.

Prozatím se to týká celkem 20 subjektů, kteří do krajské pokladny vrátí skoro jeden a půl milionu korun. „Věřím, že letošní nešťastná jarní sezóna nebude mít na sportovce v našem regionu fatální následky. Snad nás už podobná omezení v budoucnu nepotkají,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

Sdílejte článek