Politika
26/07/2017 ČTK

Moravskoslezské STAN i KDU-ČSL po krachu koalice chystají vlastní kandidátky

Po rozpadu koalice KDU-ČSL a STAN začínají zástupci obou stran v Moravskoslezském kraji hned pracovat na vlastních kandidátních listinách.

Uvedli to krajští předsedové Jiří Carbol (KDU-ČSL) a Ludmila Bubeníková (STAN). Původní společnou kandidátku vedla Pavla Golasowská z KDU-ČSL, která tak zřejmě bude lidoveckou volební jedničkou v tomto kraji.

Původně měli Starostové s lidovci kandidovat ve volební koalici, od ní ale KDU-ČSL ustoupila kvůli obavám, že se nepodaří překročit desetiprocentní hranici nutnou pro vstup koalice do Sněmovny. Starostové následně odmítli návrh KDU-ČSL, aby i tak zůstali na lidoveckých kandidátkách. Do voleb půjde hnutí STAN samostatně.

Moravskoslezští lidovci od počátku měli ke společné koalici výhrady a tato podoba spolupráce se jim příliš nezamlouvala. „Už když koalice vznikala, byly u nás hlasy proti tomu a bylo (nám) odpovídáno, že máme záchranou brzdu, když nebudou vycházet preference, tak za ni zatáhneme. To jsme udělali,“ uvedl Carbol.

Řekl, že ho překvapilo, když Starostové nepřijali nabídku lidovců, aby i po konci koalice zůstali na jejich kandidátce. „Nabídli jsme jim, že to bude za stejných podmínek, jako kdyby byla koalice. Je to daň tomu nešťastnému volebnímu zákonu,“ uvedl Carbol.

Dvojkoalice totiž potřebuje pro vstup do Sněmovny překročit hranici deset procent a průzkumy dosud naznačovaly, že by tuto hranici koalice nepřekročila. „Pro nás je důležitější výsledek, to znamená prosazování volebního programu pro občany, než ta forma,“ dodal Carbol.

Podle něj ale rozpad koalice lidovcům v kraji problémy nezpůsobí. „My jsme měli připraveny naše kandidáty na všech 36 míst kandidátky, takže v podstatě sáhneme po tom, co máme připraveno. I finančně to pro nás není žádný problém,“ uvedl Carbol.

Pořadí prvních 12 kandidátů navíc bylo zvoleno na nominační konferenci, měnit se nebude. Krajský výbor, který o kandidátní listině bude jednat, se sejde příští pondělí. Také z hlediska kampaně rozpad koalice podle Carbola nebude problém. Očekává, že billboardy, na nichž figuruje koalice, by mohly být za samostatnou kampaň lidovců obměněny v krátké době.

Krajskou předsedkyni STAN Ludmilu Bubeníkovou rozpad koalice mrzí, protože je stále přesvědčena o tom, že toto spojení mohlo mít úspěch. „Mrzí mě, že lidovci hodili zpátečku,“ řekla.

S tím, aby Starostové pouze kandidovali na listině lidovců, STAN nesouhlasil. „Říkali jsme to od začátku, že takovou variantu nepřipouštíme. Zažili jsme si to s TOP 09 a není to to pravé ořechové,“ uvedla Bubeníková. Krajský výbor Starostů už dnes začne jednat o podobě samostatné kandidátní listiny.

„Doplníme samozřejmě další jména, může se stát, že pozměníme i to pořadí,“ uvedla Bubeníková. Definitivní podoba kandidátní listiny se dnes ale ještě neuzavře. Předvolební kampaň je podle Bubeníkové z velké části starostí centrály.

Poslanec Jan Farský uvedl, že vizuál a strategii kampaně Starostové a nezávislí představí ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Sdílejte článek