Proměny kraje
17/02/2020 Jan Smekal

Moravskoslezský kraj koupí provinciím v Číně ochranné pomůcky

Šansi a Ťiangsu. I tyto oblasti v Číně momentálně bojují s koronavirem.

Jedná se o partnerské provincie Moravskoslezského kraje. Ten do každé z nich pošle zdravotnický materiál za 100 tisíc korun.

Provincie Šansi v Číně je partnerským regionem Moravskoslezského kraje od roku 2018. O humanitární pomoc v boji s koronavirem požádali čínští partneři koncem ledna.

Minulý týden krajský úřad obdržel žádost o pomoc také z partnerské provincie Ťiangsu, s níž má kraj uzavřenu dohodu o navázání přátelských vztahů podepsanou v Praze na China Investment Forum 2017.

„Jsme ve shodě s ostatními kraji. Oslovily nás partnerské provincie v Číně, abychom jim pomohli, protože mají nedostatek zdravotnického materiálu. Přislíbili jsme jim pomoc, takže dvě oblasti, s nimiž máme partnerské vztahy, dostanou pomůcky jako jsou roušky a ostatní pomůcky, které potřebují, a to jak lékaři, tak pacienti,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák s tím, že každou z obou provincií kraj podpoří pomůckami v hodnotě 100 tisíc korun.

„Roušek máme dostatek. Čína je náš smluvní partner. Máme podepsané určité memorandum. V jedné provincii byli nyní na stáži kuchaři a studenti jedné gastronomické školy a ve druhé provincii máme podepsané memorandum mezi místní univerzitou hudebních umění a zároveň nemocnicí tradiční čínské medicíny,“ přiblížil Martin Gebauer, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

Sdílejte článek