Proměny kraje
22/06/2020 ČTK

Moravskoslezský kraj letos do škol investuje 600 milionů

​Moravskoslezský kraj letos do škol investuje 600 milionů korun.

Nejvyšší částku, 260 milionů, si vyžádá stavba dílen pro Střední odbornou školu ve Frýdku-Místku. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny (ODS). Kromě stavby nových dílen se bude opravovat tělocvična, střecha, měnit se budou okna.

Největší investiční akcí Moravskoslezského kraje v odvětví školství je letos vybudování dílen pro praktické vyučování Střední odborné školy ve Frýdku-Místku s náklady přesahujícími 260 milionů korun.

"Vybudovány budou dílny ve dvou lokalitách, v ulicích Lískovecká a Na Hrázi. Kromě samotných budov zaplatíme i vybavení, takže bude pořízena technika a zařízeny elektrolaboratoř, karosárna nebo například brousicí box," řekl Folwarczny.

Z krajského rozpočtu už byla dokončena novostavba tělocvičny u Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně, která si vyžádala 60 milionů korun. Dalších 20 milionů stály šatny a parkoviště ostravské Střední zdravotnické školy, pokračuje modernizace Školního statku v Opavě, v Bruntále stavbaři opravují střechu a fasádu gymnázia téměř za 25 milionů korun, začala rekonstrukce Polského gymnázia v Českém Těšíně.

Kraj také pokračuje v zateplování školských budov, hotová je například budova Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě, energetické úspory čekají také opavské Mendelovo gymnázium. Další rekonstrukce se ještě připravují.

Za více než 180 milionů korun bude zrekonstruovaná opavská základní škola v Havlíčkově ulici, proměna čeká i Střední odborné učiliště stavební v Opavě nebo Střední školu a domov mládeže Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce.

Moravskoslezský kraj i letos využije letní prázdniny ke stavebním pracím, bude se rekonstruovat atletický ovál u gymnázia v Karviné, také se dokončí stavební úpravy budov Základní umělecké školy v Rychvaldu.

"Kvalita výuky je dána třemi hlavními faktory. Nemalou roli ovšem hraje také zázemí, ve kterém výuka probíhá. Moravskoslezský kraj klade důraz na zvyšování úrovně praktického vyučování, a tak jsou nové moderní dílny nebo učebny nenahraditelné," uvedl Folwarczny.

Sdílejte článek