Proměny kraje
19/06/2019 ČTK

​Moravskoslezský kraj podpoří budování cyklostezek

Až 18 milionů korun přispěje Moravskoslezský kraj na nové cyklostezky v regionu.

Obce mohou o příspěvky žádat až do roku 2020. Kraj už podpořil první projekty i samotné budování některých tras. Zatím rozdělí deset milionů korun. Novinářům to sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Kraj přispěje například na nové cyklostezky v Píšti na Opavsku a Jablunkově na Frýdecko-Místecku nebo mezi Hájem ve Slezsku a Mokrými Lazci na Opavsku.

"Sešly se nám kvalitní a bezpečné návrhy, které respektují návaznost na hromadnou dopravu a počítají s dobrým povrchem i odpovídajícím vybavením podél cyklotras," uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška (ANO). Projekty nových cyklotras zahrnují stojany, odpadkové koše, informační cedule, odpočívadla nebo pítka.

"Jedním z nejnákladnějších projektů je trasa mezi Hájem ve Slezsku a Mokrými Lazci, kterou obce společně plánují. Obě obce si také podaly žádost o dotace nejen na projektovou dokumentaci, ale i na výstavbu cyklotrasy, která se stane součástí Slezské magistrály vedoucí z Jeseníku až k Hlučínskému jezeru. Na více než pětikilometrový úsek kraj celkově přispěje přes 3,5 milionu korun," řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška (ANO).

Kraj například podpoří také výstavbu stezky pro turisty a cyklisty v Mořkově, opravu asfaltové části cyklostezky mezi Kylešovicemi a Brankou u Opavy, rekonstrukci Jantarové stezky v Děhylově nebo novou cyklostezku mezi Štěpánkovicemi a Svobodou na Opavsku.

Dalším podpořeným je projekt nazvaný Jesenická magistrála na kole, který má za cíl vybudovat síť cyklostezek v okolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem na Bruntálsku.

Sdílejte článek