Proměny kraje
29/07/2023 Jaroslav Baďura

Moravskoslezský kraj začne v pondělí přijímat žádosti o kotlíkové dotace

​Zájemci o kotlíkovou dotaci mohou od pondělí odesílat moravskoslezskému krajskému úřadu své žádosti.

Přijímat je začne od 10:00. Pro nízkopříjmové domácnosti je v páté výzvě kotlíkových dotací připraveno 220 milionů korun. Novinářům to sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Nízkopříjmové domácnosti mohou na výměnu neekologického kotle získat až 180.000 korun z evropských peněz. Dalších 7500 korun jim z rozpočtu přidá kraj a příspěvek přislíbilo i 98 obcí z regionu, některé až do výše 20.000 korun. Lidem, kteří mají o dotaci zájem, nabízí pomoc krajská kotlíková poradna.

Od září příštího roku bude používání kotlů první a druhé třídy, což jsou staré kotle na uhlí, zakázáno. Lidem, kteří v nich budou nadále topit, hrozí pokuty až 50.000 korun.

"Všem doporučuji, aby s výměnou starých kotlů na nic nečekali. Někteří mohou mít obavy, zda zvládnou žádost o dotaci vyřídit. Tyto lidi bych rád uklidnil, máme pro ně kotlíkovou poradnu, kde jim kolegové z krajského úřadu ochotně pomohou," uvedl hejtman Jan Krkoška (ANO). Zájemci se mohou poradit na kotlíkové lince 595 622 355, e-mailu kotliky@msk.cz nebo přímo na krajském úřadu.

Peníze z páté výzvy by měly vystačit na výměnu zhruba 1300 kotlů 1. a 2. třídy. Dotaci mohou lidé využít na tepelné čerpadlo, na které mohou získat až 180.000 korun. Na kotle na biomasu je příspěvek až 130.000 korun.

"O dotaci si mohou požádat nízkopříjmové domácnosti, tedy senioři, invalidní důchodci třetího stupně a lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Kotle mohou vyměnit v rodinných domech, bytech v bytových domech, ale i v trvale obývaných chatách," doplnil Krkoška.

Domácnosti, které nesplňují podmínky jako nízkopříjmové, mohou o dotaci na ekologický zdroj tepla od září žádat v rámci programu Nová zelená úsporám. Podmínky dotačního programu a elektronická žádost jsou zveřejněny na webové stránce Lokální topeniště.

Sdílejte článek