Proměny kraje
21/08/2020 Jaroslav Baďura

Moravskoslezský kraj získal a prostavěl na opravách cest 1,3 miliardy korun z Unie

​Za poslední čtyři roky „přiteklo“ do dopravní infrastruktury v regionu skoro 1,3 miliardy korun.

Díky této podpoře z Evropy a od státu se podařilo vybudovat, zrekonstruovat nebo zmodernizovat zhruba 83 km silnic. Moravskoslezský kraj na tyto projekty přispěl ze svého rozpočtu 468 milionů korun. Celkově se tak zrealizovalo 24 projektů za 1,746 miliardy korun.

„Kvalitní dopravní infrastruktura je pro rozvoj regionu nepostradatelná. Jsem rád, že se nám na modernizace cest podařilo získat tak velkou finanční podporu. Je to důležité pro několik oblastí, například pro nové investice, cestovní ruch nebo bezpečnost. Za poslední čtyři roky je v regionu 83 kilometrů zmodernizovaných silnic, dalších 30 kilometrů by mělo přibýt do roku 2023, tedy do konce stávajícího období operačních programů,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro evropské projekty, regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a dodal, že se na mnohých stavbách finančně podílely také obce a města.

„Mezi nejdůležitější projekty, které se nám podařilo dokončit, patří například rozsáhlá rekonstrukce Výškovických mostů v Ostravě. Tato stavba přišla na bezmála 400 milionů korun. Významná byla také rekonstrukce estakády kolem fotbalového stadionu na Bazalech nebo rekonstrukce Opavské a Plzeňské ulice. Zásadní byla také výstavba nové cesty, takzvané prodloužené Mostní, která odklonila intenzivní dopravu z Hrabové,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Jakub Unucka.

Aktuálně běží dvě dopravní stavby, na které kraj získal peníze z EU. Za více než sto milionů korun bude zrekonstruována Těšínská ulice, která vede z Ostravy až do Havířova a silnice mezi Frýdkem-Místkem a Lískovcem. Před zahájením jsou další tři projekty o celkových nákladech 218 milionů korun.

Stavby spolufinancované z evropských dotací musí být propojené na transevropskou dopravní síť. Toto kritérium splňují silniční komunikace napříč celým krajem.

Zrekonstruovány tak byly například silnice Jablunkov – Návsí, Sádek – Osoblaha, silnice z Heřmanovic až k hranicím s Olomouckým krajem nebo Nádražní ulice v Třinci.

Sdílejte článek