Nejnovější zprávy: Udělejme si tiché, skromné Vánoce, říká autor největšího betlému na světě Z ostravské zoo někdo ukradl okrasné rybičky za 85 tisíc korun

Politika

Moravskoslezští zastupitelé dnes zvolí nové vedení kraje

Zastupitelé na dnešním ustavujícím zasedání zvolí nové vedení Moravskoslezského kraje. Novým hejtmanem by se podle koaliční dohody měl stát rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ivo Vondrák.

Na koaliční spolupráci se po volbách dohodlo vítězné hnutí ANO s KDU-ČSL a ODS. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít většinu 36 hlasů.

V roli opozice nově budou zástupci ČSSD a KSČM, kteří kraj dosud vedli, a také Koalice SPD a SPO, která je v krajském zastupitelstvu novým subjektem. Koaliční smlouvu podepsalo ANO s lidovci a ODS už 17. října.

Původně se předpokládalo, že se ustavující zasedání zastupitelstva uskuteční už 1. listopadu. Nakonec bylo třeba termín posunout kvůli stížnostem na průběh voleb, které řešil Krajský soud v Ostravě. Obě stížnosti nakonec zamítl.

V jedenáctičlenné radě připadne vítěznému hnutí ANO šest míst, lidovcům tři a ODS v ní bude mít dva zástupce. Hejtman by měl mít osm náměstků, tedy o jednoho více než dosud. Programové prohlášení by koalice chtěla připravit do konce letošního roku.

V novém zastupitelstvu má ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích má pak Koalice SPD a SPO a také ODS.